PARIZ, Francuski sindikati glasali su danas za produženje štrajka na željeznici i blokadu isporuke iz naftnih rafinerija te luke u Marseju, ali je Vlada čvrsto ostala pri stavu da sprovede planirane reforme penzionog sistema.
Jučerašnji jednodnevni štrajk protiv planiranih reformi bio je najobimniji od pet sličnih održanih od juna i dodatno je pojačao pritisak na francuskog predsjednika Nikolu Sarkozija da pronađe kompromis pošto se približava datum konačnog odobrenja reformi u Senatu.
Sindikati su saopštili da se tokom jučerašnjih protesta okupilo 3,2 miliona ljudi, te da preliminarni rezultati glasanja sa lokalnih sastanaka širom Francuske ukazuju na pružanje podrške produženju obustave rada u sektoru državnih željeznica.
Radnici iz energetskog sektora obustavili su transport goriva iz 12 francuskih rafinerija, dok su sindikati takođe blokirali i nekoliko skladišta goriva što ukazuje na moguće nestašice.
Mreža metroa u Parizi i regionalna željeznica suočene su sa blažim prekidima u radu. Državna željeznička kompanija “SNCF” saopštila je da četvrtina radnika obustavila rad.
Međutim, vlada, koja je saopštila da se juče okupilo nešto više od miliona demonstranata, najavila je da će nastaviti sa sprovođenjem planiranih reformi za koje smatra da su od ključne važnosti za oporavak državnih finansija i povratak najviše ocjene kreditne sposobnosti Francuske.
“Ne negiram da je veliki broj ljudi na ulicama, ali istovremeno moram i da pitam, šta mi tu možemo? Da ne izvršimo reformu penzionog sistema?”, upitao je ministar za rad Erik Vort, dodajući da su mogući samo manji amandmani na zakon prije nego što dođe na odobrenje pred Senat.
Sarkozijeva vlada navodi da su reforme neophodne da bi bio uravnotežen penzioni sistem, koji bi inače iscrpio 45 milijardi evra godišnje do 2020. godine. Reformom je predviđeno podizanje starosne granice za odlazak u penziju sa 60 na 62 godine te sa 65 na 67 za punu državnu penziju.
Senatori iz redova opozicije i vlade izrazili su nadu da će diskusije o nacrtu zakona uskoro biti završene, moguće i prije vikenda.
Sindikati, koji su 1995. godine uspjeli da spriječe pokušaj vlade da izvrši reformu penzionog sistema sa 24-dnevnim štrajkovima, poručuju da će nastaviti sa protestima bez obzira na to da li će ili ne nacrt zakona biti usvojen u Senatu.
Štrajk radnika na naftnim i teretnim terminalima oko Marseja ušli su u treću sedmicu. Oko 50 brodova blokirano je izvan marsejske luke zbog čega je kompanija “Total” zatvorila rafineriju “Le mede” usljed nedostatka nafte.