BANJALUKA, U Banjaluci je danas Fabrika “Nova DI Vrbas” otvorila pogon za proizvodnju masivnih drvenih ploča u koji je investirano 3.500.000 KM, što će omogućiti zapoljšavanje 50 novih radnika.
Pogon su svečano otvorili ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske (RS) Slobodan Puhalac i vlasnik Fabrike “Nova DI Vrbas” Ljubomir Ćubić.
“`Vrbas` nastavlja razvojni program i uspostavljanje novih tehnologija i proizvoda. Fabrika će, uz 50 zaposlenih u novom pogonu, imati ukupno 400 zaposlenih i u narednoj goditi obezbijediti izvoz od 12 do 15 miliona KM”, rekao je Puhalac i istakao da je ova fabrika pozitivan primjer privatizacije.
Puhalac je napomenuo da je Vlada RS u dva navrata pomogla “Vrbasu”, odobrivši ukupno 250.000 KM za podsticaj izvoza.
Direktor Fabrike “Nova DI Vrbas” Dragiša Kalinić rekao je da je u nizu aktivnosti koje je firma pokrenula u sklopu programa isporuke namještaja za Njemačku, jedna od bitnih i nabavka opreme za proizvodnju ljepljivih ploča koje se proizvode u sklopu ovog programa.
“Riječ je o opremi u svijetu renomiranog proizvođača `Vajnig grupe`, koji je u roku uveo mašine u sam proces rada, tako da smo za dva mjeseca postigli planiranu proizvodnju od pet kubnih metara ploča u jednoj smjeni”, rekao je Kalinić, najavivši da će povećanje proizvodnje do kraja godine omogućiti zapošljavanje dodatnih 50-tak radnika.
On je kazao da fabrika danas proizvodi jedan šleper dnevno, što podrazumijeva oko 50 vitrina i komoda, koje se direktno plasiranu na zapadnoevropsko tržište, a da je novi kapacitet projektovan za proizvodnju kapaciteta do šest šlepera dnevno.
Direktor kompanije “Lignopro”, zastupnika “Vajnig grupe” za BiH Nedim Kolašinac naveo je da se njemačka kompanija bavi proizvodnjom uređaja za obradu masivnog drveta, te da egzistira više od 100 godina.
Regionalni menadžer prodaje za istočnu Evropu “Vajniga” Verner Špan istakao je da je riječ o najmodernijem pogonu za proizvodnju ploča od masivnog drveta.
9 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pozdravljam podršku vlade od 250.000 KM za pospješivanje izvoza za firme koje ulože u svoj razvoj vlastitih 3,5 miliona KM i zaposle 50 radnika.
Pozdravljam podršku VLADE od 500.000 za pospešivanje izvoza firmi…..
Veoma pozitivno. Ulaže se u proizvodnju, a ne u pripremanju zemljišta za stambenu izgradnju. Samo da je odnos prema radnicim humaniji bilo bi odlično. Na kraju će raditi dvije smjena posao za tri smjene, i to 7 dana u sedmici. Platiće cijenu toga velikim brojem škart proizvoda. Ili time što teško zadržavaju nove mlade radnike. Ako im se isplati vraćanje kamiona robe iz Ger onda … Neka se menadžment vrati i 100 godina unazad da otkrije kako je npr. Ford motivisao radnike,… Ili su u prezentu i uče od Kineza. Elem, drago mi je vidjeti kako nije propala DI Vrbas, jer me je i othranila.
Vlasnik DI Vrbas Ljubomir Ćubić dobio pola miliona maraka. Koliko je Vrbasa u suvlasništvu Igokee?
Vlasnik svega i svačega po RS je Ljubomir Ćubić.
Ajde Azra vozi odavde komentari su ti nesuvisli… DI Vrbas je jedna od rijetkih firmi koje su posteno placene a Ljubo jedan od rijetkih dobrih poslodavaca. Svaka cast neka za pomoc DI Vrbas i svakom ozbiljnom izvozniku.
Jazavče.
“Vrbas” je bio akcionarsko društvo, sa velikim brojem akcionara. Onda je preduzeće otišlo u stečaj i postalo vlasništvo jednog čovjeka (ili više njih, a da se na jednog vodi – kod nas ima i takvih slučajeva).
Od kada je preduzeće postalo vlasništvo samo jednog, radi kao ludo. Dok je u njemu bilo hiljade vlasnika, propadalo je.
Postavlja se pitanje da li će kafana moći opstati ako samo gazda bude u njoj pio.
(Odnosno, kako ove naše “gazde” rade i piće samo stvarni gazda)
Ne kontam sta hoces da kazes…. Da nisi pio sta? 🙂
tako je bilo i sa rudnikom stanari, rudnicima ljubija…privatna drzava.
Sve je to dobro ,ali sta se radi u G.Podgradcima.jos uvjek minus deset posto od plate zbog svjetske ekonomske krize..i joooooooss puno togga.zalosno ali istinito.