BEOGRAD, Izgradnja rafinerije nafte u Smederevu je nepotrebna, pošto su u ovom trenutku višak i neke od postojećih evropskih rafinerija, kaže Ozren Ocić.
Ocić, profesor Fakulteta za inženjerski internacionalni menadžment, kaže da ni kapacitet rafinerije u Pančevu nije potpuno iskorišten.
On navodi da se u Srbiji prerađuje oko 4,8 miliona tona nafte godišnje i da je utvrđeno da će Srbiji do 2015. trebati oko pet miliona tona naftnih derivata i dodao da će rafinerija u Pančevu, poslije modernizacije, biti dovoljna za Srbiju.
U regionu Jugoistočne Evrope se trenutno godišnje prerađuje oko 70 miliona tona nafte, a raspoloživi kapaciteti su 90 miliona tona, rekao je Ocić i dodao da su odavno zatvorena neka rafinerijska postrojenja u Evropi, koja prave veliki procenat mazuta.
Kada je riječ o rafineriji u Smederevu, koju planira da gradi američki konzorcijum “Komiko oil”, Ocić je istakao da je neozbiljno govoriti o tome da za 250 miliona evra može da se izgradi bilo kakvo rafinerijsko postrojenje i da je za izgradnju rafinerije potrebno najmanje 1,5 do dvije milijarde evra.
Za 250 miliona evra koliko Komiko planira da uloži , kako je ocjenio Ocić, može da bude izgrađeno samo neko poluindustrijsko postrojenje.
On je napomenuo da odluka države o tome da li treba da se gradi rafinerija u Smederevu treba da bude zasnovana na stručnom, a ne političkom mišljenju, kao i da ta rafinerija, ako se donese odluka za njenu izgradnju, treba da bude prvorazrednog kvaliteta.
Komentarišući to što rukovodstvo “Komika” ima za cilj da izvozi naftne derivate iz rafinerije u Smederevu, Ocić je rekao da u regionu već postoje veliki rafinerijski kapaciteti.
On je naveo primjere da se u Rijeci, recimo, privode kraju radovi na izgradnji moderne evropske rafinerije, da ruska kompanija Zarubežnjeft već ulaže u rafineriju u Brodu, navodeći i niz drugih investicija ruskog Lukoila, austrijskog OMV-a i drugih naftnih kompanija u regionu.
Ocić je, međutim, ocjenio da je, možda, cilj da se iz rafinerije u Smederevu snabdijevaju tržište Kosova i vojne baze NATO-a u regionu. Tanjug