BEOGRAD, Rok za donošenje jedinstvenog Prijedloga zakona o penzijama polako curi, ali pomaka još nema. Iako ovaj dokument mora da se vrati u skupštinsku proceduru najkasnije do utorka, predstavnici sindikata i Vlade još nisu sjeli za isti sto.
– Sindikati i dalje čekaju na poziv iz Vlade – kaže Milorad Mijatović, šef pregovaračkog tima. – Zabrinjava što se još niko nije odazvao jer svakako nije preostalo mnogo vremena.
Sindikalni predstavnici sastavili su platformu zahteva od koje neće odstupiti, a za pregovore je bilo namjenjeno oko sedam do deset dana. Ignorisanje Vlade odlaže spisak izmjena zakona, a u penzionerskim organizacijama strahuju da bi ovakav epilog mogao skupo koštati najstarije. U ovim se organizacijama plaše da je u toku licitiranje sa penzijama, ali da zapravo nedostaje volja za rješavanjem problema.
U ovom vakuumu, najviše pažnje u oba „tabora“ posvećuje se eventualnom uvođenju zaštitnog mehanizma koji bi spriječio pad penzija. U Vladi smatraju da Srbija nema dovoljno novca za uvođenje zakonskih garancija, ali se ovaj prijedlog još ni ne odbacuje. U ovom stavu podržava ih i Međunarodni monetarni fond.
– Ideja da prosječna penzija iznosi 60 odsto prosječne plate trenutno se čini neprihvatljivom – ocjenjuju u timu Vlade RS.
U sindikatima razmišlja o uvođenju novog mehanizma ili spuštanju procenta. Ipak, ova odredba, kažu u Savezu samostalnih sindikata Srbije, mora da se unese u novi zakon.
– Argument da Srbija nema novca za takav propis ne stoji jer se ovaj zaštitni mehanizam ne bi primjenjivao odmah već tek za dvije godine – pojašnjava Mijatović. – Penzije neće tako drastično padati u narednim mjesecima, ali hoće u narednim godinama i zato nam je ideja da to spriječimo. A u tom se periodu očekuje i veći rast BDP, pa ne vidimo gdje je problem.
Manipulacije
Saopštenja iz kabineta potpredsjednika Vlade RS Jovana Krkobabića sindikati doživljavaju kao političku manipulaciju.
– Upravo je iz ovog kabineta puštena izjava da će zbog povlačenja Zakona o PIO iz procedure izostati januarsko povećanje penzija iako je ono već dogovoreno sa MMF – podsjeća Mijatović. – Potom je gospodin Krkobabić, odmah sutradan, izjavio kako do toga sasvim sigurno neće doći i to predstavio kao sopstveni uspjeh. Mi se upravo borimo protiv ovakvih manipulacija jer niko nema pravo da se igra sa 1,6 miliona ljudi. Penzioneri nisu vlasništvo ni interes jedne partije.
Potpredsjednik Krkobabić ponovo je uznemirio sindikate izjavom za Tanjug da će „zakon biti vraćen u skupštinsku proceduru na način na koji je povučen i bez ikakvih izmjena, čak i u interpunkciji“.
Stav do utorka
Izmjene i dopune Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju biće vraćene u parlament prije okončanja tekuće revizije aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom – rekao je u srijedu premijer Cvetković.
– U ponedeljak ili utorak donijeće se stav o izmjenama tog zakonskog rješenja. Predsjednik Vlade dodao je da je prijedlog morao biti povučen iz skupštinske procedure i bez zahtjeva sindikata jer su bila predviđena dva umjesto tri usklađivanja penzija sa troškovima života, a koja su prethodno bila dogovorena sa Međunarodnim monetarnim fondom. Novosti