TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija danas porasle, nakon oštrog pada dan prije, no trguje se oprezno zbog smanjenih očekivanja po pitanju popuštanje monetarne politike američke centralne banke.
Posljednjih dana kretanja na tržištu ponajviše zavise o špekulacijama koliko će agresivno biti labavljenje monetarne politike u SAD-u. Juče su cijene akcija na azijskim berzama oštro pale zbog napisa da će program američke centralne banke za otkup obveznica biti manji nego što se očekivalo i da će se provoditi nekoliko mjeseci. U novoj anketi Reutersa analitičari procjenjuju da će Fed mjesečno kupovati imovinu vrijednu između 80 i 100 milijardi dolara. Procjenjuju, takođe, da će ukupna vrijednost Fedovog programa iznositi između 250 i 2.000 milijardi dolara.
Bankarski sektor je prednjačio dobicima. Na berzi u Sydneyju ANZ Banking, treći najveći australijski zajmodavac, ojačao je 2,9 odsto nakon što je izvijestio o 69-procentnom rastu polugodišnje dobiti. U Hong Kongu Bank of China je pridobio 1,5 odsto, dok je Agricultural Bank of China porastao 1 odsto. Na Tokijskoj berzi proizvođač digitalnih kamera Canon uzletio je 3,9 odsto.
Regionalni azijsko-pacifički indeks MSCI dan je završio 0,4 odsto u zelenom na 129,26 bodova. Japanski indeks Nikkei 225 bio je na gubitku 0,22 odsto, hongkonški Hang Seng je pridobio 0,04, a kineski indeks CSI 300 se spustio 0,18 odsto. Južnokorejski indeks Kospi je skliznuo 0,19 odsto.
Na evropskim su berzama vodeći indeksi jutros porasli, nakon jučerašnjeg znatnog pada, jer su ulagače ohrabrili dobri kvartalni poslovni rezultati kompanija i rast cijena sirovina, što je podstaklo akcije u rudarskom sektoru. Londonski indeks FTSE 100 trenutno je u plusu 0,60 odsto, frankfurtski se DAX povećao 0,39, a pariški je CAC 40 na dobitku 0,51 odsto. Poslovni.hr