BANJALUKA, Zakon o privrednim društvima, koji je stupio na snagu početkom ove godine, povećao je troškove otvorenih akcionarskih društava propisujući nove usluge koje moraju plaćati, te uzrokovao nejasnoće u korporativnim aktivnostima.
To su ključne zamjerke privrednika na dosadašnju primjenu Zakona o privrednim društvima, koje su iznijeli na seminarima, koji su proteklih dana održani u većim gradovima RS.
Dragica Ristić, direktor Privredne komore RS, je u pauzi jučerašnjeg završnog seminara, koji je održan u Banjaluci, izjavila je da se poslovna zajednica žali na plaćanje notarskih usluga za vođenje skupština i izmjene statuta otvorenih akcionarskih društava.
“To su novi troškovi za veliki broj otvorenih akcionarskih društva, koja su u tu organizacionu formu dospjela automatski kroz vaučersku privatizaciju, iako po svojoj snazi i veličini nisu sposobna da isprate sve troškove koje ta forma zahtijeva”, istakla je Ristićeva.
Kao značajna primjedba, ukazuje ona, izdvaja se i plaćanje Centralnom registru hartija od vrijednosti vođenje knjiga akcionara bez obzira na to da li je u firmama, između akcionarskih skupština, bilo izmjena vlasničke strukture.
Mira Lazić, direktor tekstilne firme “Sana Elvis” iz Novog Grada, takva plaćanja Centralnom registru smatra nepotrebnim nametom, pogotovo u toj branši opterećenoj ekonomskom krizom.
“Mi uslugu vođenja knjiga akcionara jedno vrijeme nismo plaćali, pa smo išli i na vansudsku medijaciju. Na kraju smo bili prinuđeni da ih opet plaćamo, jer bez toga nismo mogli ispoštovati zakonsku obavezu sazivanja sjednice Skupštine akcionara preduzeća”, izjavila je Lazićeva.
Privrednici, takođe, ukazuju da su uvedeni i novi troškovi revizorskih usluga za društva s ograničenom odgovornošću sa više od 50 radnika.
U Investiciono-razvojnoj banci (IRB) RS kažu da je predmetni zakon unaprijedio poslovni ambijent, ali da se u njegovoj primjeni primjetne i nejasnoće u veza sa sazivanjem sjednica skupština akcionara, kvalitetnog utvrđivanja dnevnog reda i pripreme skupštinskih materijala.
“Veliki broj društava je krenuo s prilagođavanjem svojih akata sa zakonom i kao problem se javlja da li se kao kvorum za kvalifikovanu većinu određuju dvije trećine od ukupnog ili prisutnog broja akcionara”, kazao je Goran Madžar, izvršni direktor Sektora za korporativno upravljanje IRB.
U Privrednoj komori naglašavaju da je Zakon o privrednim društvima generalno donio poboljšanja za osnivanje i poslovanje društava s ograničenom odgovornošću i zatvorenih akcionarskih društava, dok će izmjene spornih odredaba prema Vladi i Narodnoj skupštini inicirati do kraja godine. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.