BEOGRAD, Domaćinstva u Srbiji plaćaju najnižu cijenu struje i gotovo najmanje račune za gas – u Evropi.
To pokazuju analize cijena ovih energenata u Srbiji i drugim zemljama Starog kontinenta za prvu polovinu ove godine, koje je prošle nedjelje objavila Agencija za energetiku. Dok u Ministarstvu rudarstva i energetike smatraju da struja mora da poskupi, jer investicije i remonte diktiraju cijene iz inostranstva, građani smatraju da “evropska cijena” može da ide samo uz “evropsku platu”.
Fabrike
U industrijskoj potrošnji gasa, naša zemlja ne zauzima upečatljivu poziciju na evropskoj listi. Jer, “kubik” gasa košta 33,6 evrocenti, a jeftinije prolaze privrednici u Španiji, Italiji, Portugalu, Bugarskoj, Rumuniji i Velikoj Britaniji. Naši industrijalci, s druge strane, troše gotovo najjeftiniju struju u Evropi od 5,39 evrocenti i iza njih su samo privrednici u Albaniji.
Najskuplju struju plaćaju Danci, Nijemci, Belgijanci, Norvežani i Italijani. U Danskoj je najviša evropska cijena kilovat-sata od 25,53 evrocenta, dok je Srbiji pet puta manja – 5,02. Ali, statistika pokazuje da je prosječna zarada u ovoj kraljevini veća gotovo – deset puta!
Od zemalja bivše Jugoslavije, najskuplju struju koriste Slovenci, koji za kilovat-sat moraju da plate 14,01 evrocent. Za njima slijede Hrvati sa 11,51, Crnogorci plaćaju 9,97, Bosanci 7,21 a Makedonci izdvajaju 5,62 evrocenta. Međutim, u poređenju sa prosječnom zaradom, struja je jeftinija u Hrvatskoj i Sloveniji nego u Srbiji. Ali, nadležni kažu da cijena električne energije mora da bude povećana, jer je struja samo delimično domaći proizvod.
– Sva oprema na hidrocentralama, termocentralama, elektromrežama, rudnicima i BTO sistemima je uglavnom uvozna – kažu u Ministarstvu rudarstva i energetike. – Ovo je velika stavka u investicijama i remontima EPS tokom priprema za svaku sljedeću sezonu. Ako želimo da imamo dugoročno stabilan elektroenergetski sistem, sa izgrađenim novim objektima, korekcija cjenovne politike se nameće kao neminovnost.
U Ministarstvu, ipak, napominju da su potrebne uštede i u samom sistemu EPS.
Slična je situacija i sa cijenom gasa, koja kod nas iznosi 35,8 evrocenti. U odnosu na Srbiju, jeftiniji gas u Evropi koristi se samo u Rumuniji, koja raspolaže sopstvenim zalihama ovog energenta. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.