LJUBLJANA, U insolventnom Merkuru počinje prisilno poravnavanje, u okviru kojeg će biti prodate nekretnine Big Beng i balkanske firme, među kojima i beogradski Merkur.
Okružni sud u Kranju je u srijedu odobrio postupak prisilnog poravnavanja u najvećem slovenačkom trgovcu kućnom robom, Merkuru, koji je nedavno proglasio insolventnost.
Merkur povjerenicima duguje više od 700 miliona evra, od čega su 375 miliona obični dugovi, dok je 338 miliona evra dugova zaštićenih dugova.
Tokom narednih pet godina bi Merkur trebalo da svojim poverenicima isplati 62 odsto dugova, ali u slučaju da ode u stečaj, oni će dobiti samo četvrtinu novca koji im je dužan.
Merkur je, kao osnovu prisilnog poravnavanja, predložio plan svog finansijskog prestrukturisanja, koje se zasniva prije svega na planu da povjerenici budu spremni da dio novca koji im je Merkur dužan pretvore u kapital i to, obični povjerenici bi u kapital trebalo da pretvore 70 miliona evra dugova, a povjerenici sa zaštićenim dugovima 15 miliona evra.
Obični povjerenici koji svoja potraživanja ne budu pretvorili u kapital, bi trebalo da tokom narednih pet godina dobiju isplaćeno oko 180 miliona evra dugova, odnosno 36,7 miliona evra godišnje, do kojih Merkur namjerava da dođe novim kreditima i poslovanjem. Za početak, Merkur je uspio da pokrije samo 3,4 miliona evra dugova koje je imao prema svojim zaposlenim.
Povjerenici sa zaštićenim potražianjima bi trebalo da do kraja 2012. godine dobiju 116 miliona evra potraživanja, a do kraja 2015. godine dodatnih 17 miliona evra. Za preostalih 155 miliona evra dugova, odnosno kredita, Merkur će probati da postigne dogovor o reprogramiranju sa bankama i počne da ih otplaćuje tek od 2016. godine.
Da bi uspio da vrati dugove, Merkur planira i da tokom narednih godina proda svoje brojne nekretnine i finansijske investicije, ali većina povjerenika od toga neće imati koristi, jer će se prvo naplatiti banke.
Naime, Bine Kordež, nekadašnji predsjednik uprave Merkura, koji je sa ostalima vodećima u Merkuru izvršio menadzersko preuzimanje ovog preduzeća, je svu imovinu Merkura već založio kao garanciju za kredite koje je podigao da bi pomenuto preuzimanje mogao da izvrši.
Zbog toga će iz svote dobijene prodajom nekretnina i investicija biti najprije isplaćene banke kod kojih je Kordež dizao kredite.
Pored toga, 2012. godine bi trebalo da proda i “Merkur International Beograd”, svoju investiciju vrijednu 10 miliona evra, koji je dat kao garancija za kredite dignute kod “Hipo banke”. Inače, beograadski Merkur i Big Beng su, u slučaju stečaja kompanije, jedina dva preduzeća sposobna da funkcionišu samostalno.
Za svoje dalje poslovanje Merkuru će biti potrebni novi krediti i za sada je dobio garancije u visini od 30 miliona evra, a pokušava da se dogovori i za 40 miliona evra likvidnog kredita, kojima bi trebalo da ponovo oživi poslovanje i napuni police u svojim prodavnicama, jer prema posljednjim podacima, Merkur ima zaliha za samo još 41 milion evra, a u centralnom skladištu za samo 8,5 miliona evra.
Tokom naredne dvije godine bi trebalo da Merkur proda nekretnine u vrijednosti od 30 miliona evra, a 2012. godine i svoje vlasničke udjele u “Savi” i “Gorenjskoj banci”, vrijedne oko 60 miliona evra. Pored toga, kompanija će naredne godine biti prinuđen da proda i Big Beng, koji se procjenjuje na oko 20 miliona evra, a koji je već dat kao garancija za kredite kod “Banke Koper” i “NLB”.
Merkur je u prvom polugodištu ove godine “proizveo” već 100 miliona evra čistih gubitaka, a očekuje se da do kraja godine poraste za još 12 miliona. Tokom prošle godine je Merkur imao 140 miliona evra gubitaka. B92