BEOGRAD, Ministarstvo poljoprivrede Srbije je osnovalo radnu grupu koja bi do usvajanja budžeta za 2011. trebalo da donese operativni program razvoja mljekarstva.
Pomoćnik ministra Miloš Milovanović kaže da se u radnoj grupi nalaze i predstavnici ministarstava finasija i trgovine, predstavnici udruženja proizvođača mlijeka, kao i predstavnici naučnih instituta i fakulteta.
Skupštinski odbor za poljoprivredu je podržao zahtjev proizvođača mlijeka da poljoprivredni budžet za 2011. godinu bude najmanje pet odsto ukupnog budžeta.
Predsjednik Upravnog odbora Udruženja proizvođača mlijeka Srbije Ljubiša Jovanović kazao je da to udruženje traži da se u sistem subvencija Ministarstva poljoprivrede vrate i veliki proizvođači mlijeka i da agrarni budžet za narednu godinu bude “najmanje sedam odsto ukupnog budžeta”.
To udruženje, koje okuplja više od 20 velikih proizvođača mlijeka, zahtjeva i da “premija za mlijeko bude pet evrocenti po litru”, kao i da “zaštita po kravi ili prvotelki bude 200 evra po grlu”.
Jovanović je naveo da očekuje da država poveća davanja po hektaru za proizvođače koji se bave proizvodnjom mlijeka, jer se u tom sektoru zapošljava osam puta više radnika nego u čisto ratarskoj proizvodnji.
Predsjednica Centralne asocijacije proizvođača mlijeka Vojvodine, koja okuplja oko 3.500 članova, Sanja Bugarski kazala je da od države očekuje da rebalansom za ovu godinu “premija za litar mlijeka bude povećana sa 1,5 na pet dinara i da regres po umatičenom grlu bude povećan sa sadašnjih 12.500 dinara za 7.500 dinara”.
Prema njenim riječima, agrarni budžet za narednu godinu trebalo bi da bude najmanje pet odsto ukupnog budžeta, da država “usvoji zakon o subvencijama iz oblasti govedarstva”, ali i da se “stočarima omogući korišćenje državnog zemljišta bez nadoknade dok traje kriza”.
Bugarski je od Odbora za poljoprivredu Skupštine Srbije zatražila pomoć prilikom traženja obeštećenja koje bi „Denjub fud grupa“, zbog nesavjesnog poslovanja i zloupotrebe monopolskog položaja, trebalo da da proizvođačima za period od 2008. do 2010. godine.
Proizvođači mlijeka od Odbora očekuju i da provjeri kako je „Denjub fud grupa“ došla u posjed nekoliko mljekara.
Predsjednik Odbora za poljoprivredu Zoran Mašić naveo je da će taj odbor od Vlade Srbije i nadležnih ministarstava pored ostalog tražiti i da se ne dozvoli uvoz mlijeka, da se smanje trgovačke marže za mlijeko i mliječne proizvode, kao i da se što prije formira nacionalna referentna laboratorija.
Na sjednici je ocjenjeno da je situacija u proizvodnji mlijeka “katastrofalna” i da je veliki broj malih farmera prekinuo proizvodnju, zbog neisplativosti. Proizvođači mlijeka su naveli da je trenutna proizvodna cijena mlijeka od 38 do 40 dinara po litru, a da oni od prerađivača dobijaju od 28 do 30 evrocenti po litru. Beta