BEOGRAD, Srpski zvaničnici ovih dana rastrčali su se po evropskim i afričkim gradovima. “Na meti” naših delegacija našli su se investitori i bankari od kojih se očekuje da u svojim poslovnim planovima nađu mjesta i za Srbiju.
Na konferenciji “Od Jadrana do Dunava” u utorak je u Rimu ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić predstavio projekte izgradnje Koridora 11 i obnove barske pruge.
– Ovaj projekat od danas je prioritetni zadatak četiri države: Italije, Crne Gore, Srbije i Rumunije – rekao je Mrkonjić.
Ministar se sastao i sa američkim državnim sekretarom za saobraćaj Ronom Kenikom sa kojim je razgovarao o ulasku kompanije “Behtel” u Srbiju, koja je zainteresovana za izgradnju Koridora 11 i drugih saobraćajnica.
U utorak je u Minhen, na Sajam elektronike, otputovala i privredno-politička delegacija od čak 115 članova, na čelu sa gradonačelnikom Jagodine Draganom Markovićem Palmom.
– Njemačkim privrednicima ponudićemo da ulažu u industrijsku zonu u Jagodini koja je opremljena kompletnom infrastrukturom – kazao je Marković.
Ministar ekonomije Mlađan Dinkić u Dizeldorfu se sastao sa japanskim investitorima. On je predstavnicima 30 najznačajnijih japanskih kompanija predstavio pogodnosti ulaganja u Srbiji. Početkom godine, najavio je Dinkić, japanski investitori posjetiće našu zemlju.
Uslovi poslovanja
Ekonomisti, međutim, vjeruju da je efikasnije da Vlada Srbije popravljati opšte uslove poslovanja u zemlji.
– Zamjeram Vladi što pokušava da napravi pojedinačne poslove, jer u demokratskom sistemu to nije njen zadatak – kaže Milan Kovačević, konsultant za strana ulaganja. – Ona treba da se angažuje i ovde popravi parametre, koji su loši. Tako bismo bili privlačni investitorima. To što idu tamo navodi na zaključak, da će možda proizaći neka korupcija. Zašto naše i strane privrede ne bi međusobno sklapale posao, a ne naša Vlada. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.