SARAJEVO, BANJALUKA, Homologacija vozila koja je trebala početi u ponedjeljak biće odgođena do daljeg, tako da se u BiH i pored pompeznih najava još neće moći uvesti vozilo starije od sedam godina.
Problem je nastao zato što carina, odnosno UIO BiH u carinskom postupku ne poznaje homologaciju kao uslov za carinjenje i za njih je još važeća Odluka o zabrani uvoza vozila starijih od sedam godina koju je donio Savjet ministara prije deset godina.
U UIO pojašnjavaju da su više puta upozoravali nadležne da proces homologacije ne može početi sve dok se ne usklade zakonski i podzakonski akti jer puno je protivrječnosti i u pravilnicima i u odlukama.
“Dok god se ne ukine Odluka o zabrani uvoza vozila starijih od sedam godina i ne donese nova kojom UIO može kao uslov za carinjenje zahtijevati potvrdu o homologaciji, mi ne možemo cariniti takva vozila”, kazao je Ratko Kovačević, portparol UIO, i dodao da homologaciju prepoznaje samo Zakon o bezbjednosti saobraćaja na putevima BiH i to kao uslov za registraciju vozila.
Kovačević naglašava da pored procesa carinjenja još dosta pitanja nije riješeno, a jedno od njih je i šta s vozilom koje uđe u postupak carinjenja, a ne prođe homologaciju.
“Takvo vozilo ne može u zemlju iz koje dolazi, a ne može ni da uđe u BiH. Postavlja se opravdano pitanje šta onda s tim vozilom”, kazao je Kovačević i dodao da će sasvim sigurno takvih slučajeva biti.
Nezvanično saznajemo da je na jednom od sastanaka između predstavnika ministarstava i UIO bilo prijedloga da se napravi fabrika koja bi uništavala vozila koja uđu u proces carinjena, a ne dobiju potvrdu o homologaciji, što je prema riječima stručnjaka potpuna besmislica.
Drago Talijan, direktor Centra za motorna vozila i konzorcijuma koji provodi sistem homologacije, rekao je u petak da ih birokratija sprečava da krenu sa sistemom homologacije.
“Što se nas tiče, mi smo spremni i stanice za tehnički pregled vozila su spremne, ali problem je s carinom i ministarstvima spoljne trgovine i ekonomskih odnosa i Ministarstvom prometa i komunikacija”, kazao je Talijan.
Naime, Odluku o zabrani uvoza vozila starijih od sedam godina van snage treba da stavi Savjet ministara i to na prijedlog Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH. Ovo ministarstvo treba da donese i drugu odluku koju bi usvojio Savjet ministara, a koja bi omogućila da UIO BiH u carinskom postupku od građana traži homologaciju kao uslov za carinjenje vozila.
Uvođenje homologacije omogućilo bi da građani BiH mogu uvoziti vozila i do 12 godina starosti, a jedini uslov bio bi da vozilo posjeduje evro tri motor.
U Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH juče nismo uspjeli saznati kada se može očekivati da se pred Savjetom ministara nađe odluka o ukidanju Odluke o uvozu vozila starijih od sedam godina i nova odluka prema kojoj bi UIO mogla cariniti homologizovana vozila.
Dobro upućeni u ovu problematiku ističu da bi donošenje novih odluka, kojima bi konačno mogao otpočeti sistem homologacije, moglo potrajati još jako dugo.
Homologacija
Homologacija podrazumijeva provjeru i usklađenost vozila sa evropskim bezbjednosnim i ekološkim standardima. Homologacija se radi na osnovu evropskog ECE pravilnika o homologaciji. Proces homologacije u BiH podrazumijevaće provjeru 97 pravilnika koji su propisani ECE pravilnikom, a koji se odnose, prije svega, na bezbjednost i ekološke standarde.
EURO 3
EURO 3 je standard koji određuje koliko izduvni gasovi mogu sadržavati štetnih čestica u različitim uslovima korištenja automobila kao i koliko pređenih kilometara motor mora izdržati, a da pritom emisije tih čestica mogu odstupati samo u određenom procentu.
U vozila koncerna VW (VW, “Seat”, “Škoda” i “Audi”) motori sa ovim standardima uvođeni su od 1998. godine, dok su ostali proizvođači tek od 2000. godine počeli ugrađivati motore s tim standardima. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
9 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
“U vozila koncerna WV (WV, “Seat”, “Škoda” i “Audi”) motori sa ovim standardima uvođeni su od 1998. godine, dok su ostali proizvođači tek od 2000. godine počeli ugrađivati motore s tim standardima.”
NE znam odakle ovaj podatak i ko je autor, ali se ne slažem sa konstatacijom, ima tu još mnogo motora starijih od 2000. koji ispunjavaju Euro3 standard, a posebno bih istakao neke Hondine motore starije i od 1998., zatim Mercedesove u A klasi iz 1999. itd.
Koliko imam informacija, iako auto nije proizvedeno za po Euro3, moguce je srediti katalizatore da postuje Euro3. Naravno ovo moraju upisati na teh. pregledu prije uvoza u BiH plus ovdje spadaju auta koja se mogu srediti tj. koja su proizvedena 1998-2000 ali ne po Euro3,nikako starudije stare po 15-20 godina.
Ovdje VW ispade ekološki najosveštenija kompanija… Npr Ford MOndeo iz ‘93 zadovoljava Euro 3 standard sa nekim motorima!
ima tu jos dilema. sta je sa vozilima koja posjeduju euro 2 ili starije norme, a imaju atestiran LPG sistem (koji bez problema zadovoljava i euro 6 norme)?
prokleti uvozni lobi… mafijaška država al to se već odavno zna!!!
Prema informacijama kojima raspolažem, a koje su objavljene negdje u sredstvima informisanja od strane stručnih službi koje su ovlaštene za sprovođenje Zakona, samo vozila koja prema fabričkim specifikacijama u momentu proizvodnje(prema broju šasije) ispunjavaju Euro 3 normu, ipsunjavaju uslov i to da je količina štetnih tvari u ispuhu veća nego kod novih,ali da je u skladu sa nekakvom tablicom tolerancije, srazmjerno godinama starosti,odnosno eksploataciji.
Možda ja griješim, ali tako sam shvatio!
sad tu ima još detalja, pa se kaže i da dijelovi ugrađeni u takvo vozilo moraju biti originalni, dakle i ako imaju plin, to može biti samo fabrički ugrađen plin, nikako tamo neki, pa i najbolji i najkvalitetniji plinski sistem na svijetu, prrema istom, čak i vozilo na kojem je zamjenjen motor i stavljen polovan istih specifikacija, proizvođača, snage,itd, ne ispunjava homologacione uslove, jer taj motor nije prema proizvođaču motor tog vozila, ali ako je nov kupljen u ovlaštenom servisu i zamjenjen u istom, onda je ok.
Ma, ima toga mnogo, što više zavrzlama, lakše je i manipulisati i uzimati lovu za gledanje kroz prste.
Čudi me da nije “Mikroelektronika” obučila radnike i dobila posao homologacije u RS, kakav bi to biznis bio, nisu valjda zakuvali sa Miloradom!?
dobro, npr. opel proizvodi euro 3 motore od 1998me.
zasto ne bi vozali vectre benzin za 1500 eur?
bolje i to nego stojadine i skode.
Ljudi pa ovaj lemi sve zna cim se bude kandidovao za neku od pozicija vlasti ja cu glasati odmah za njega. Nema clanka da ga on ne rasvijetli on je nasa svjetlost na kraju tunela.
@8
Vjerudjem da je tako, ali šta vrijedi, kada ga niko ne sluša, tako izgleda da čovjek džabe troši energiju, iako se u mnogim njegovim stavovima slažem i podržavam.
No, nema koristi.