BEOGRAD, Godišnja potrošnja tečnog naftnog gasa (TNG) u Srbiji iznosi oko 360.000 tona, od čega se oko 300.000 tona odnosi na autogas, izjavio je danas predsjednik Autogas asocijacije Srbije Branko Vuksan i naglasio da je u posljednje dvije godine zabilježena stagnacija potrošnje TNG-a u našoj zemlji.
Učestvujući u radu međunarodnog skupa o tečnom naftnom gasu, Vuksan je naveo da je u Srbiji od 2003. godine zabilježen nagli rast potrošnje autogasa, koji je u 2003. godini iznosio 66.000 tona, a u prošloj godini oko 300.000 tona.
Vuksan je predočio da trenutno u Srbiji ima oko 580 pumpi za TNG i oko 350.000 do 400.000 automobila koje ga koriste, ali da se smanjuje broj automobila sa novougrađenim uređajima za potrošnju TNG-a.
On je podsjetio da kod nas postoji akciza za autogas, ali ne postoji za TNG, istakavši da svaka najava povećanja akciza na autogas utiče na stanje na tržištu.
Vuksan je ukazao da bi na stanje na tržistu TNG-a u Srbiji značajno mogla da se odrazi izmjenjena uredba o njegovom skladištenju, koja uskoro treba da stupi na snagu i koja predviđa da se trgovinom tečnim naftnim gasom mogu baviti samo kompanije koje imaju kapacitet za skladištenje 3.000 kubika tog energenta.
Profesor Mašinskog fakulteta u Beogradu Ivan Blagojević ukazao je da je u Srbiji potrebno efikasnije usklađivanje zakonodavstva, koje uređuje tu oblast sa evropskim zakonodavstvom, s obzirom da je domaća legislativa zastarela.
On je istakao da je uređenje te oblasti popravljeno usvajanjem novog zakona o bezbjednosti saobraćaja i najavio da će u prvoj polovini sljedeće godine biti usvojena i dva nova pravilnika koja se odnose na TNG.
U radu četvorodnevne konferencije zvaničnog naziva “6. Međunarodna LPG konferencija i izložba za zemlje CEFTA”, koja je danas počela u Beogradu, učestvovaće više od 200 stručnjaka iz sektora TNG-a u Evropi, a prije svega, iz zemalja potpisnica regionalnog CEFTA sporazuma o slobodnoj trgovini.
Učesnici skupa su iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije, Slovenije, Mađarske, Italije, Bugarske, Rumunije, Francuske, Albanije, Engleske, Grčke, Poljske i Njemačke.
Na konferenciji će se raspravljati i o budućnosti te vrste biznisa u regionu, a paralelno sa skupom biće održana i izložba opreme, uređaja i usluga iz oblasti TNG-a, a posebna pažnja biće poklonjena transportu i novim tehnologijama, uz izložbu vozila, cisterni, rezervoara i pumpi. Skup organizuju Regionalna LPG asocijacija za zemlje CEFTA i Regionalni LPG-CNG magazin. Tanjug