BRISEL, Evropske trazicijske privrede izlaze iz krize, iako nešto sporijim tempom nego u drugim regijama, koji se ujedno znatno razlikuje od zemlje do zemlje, zaključuje Evropska banka za obnovu i razvoj u najnovijem Izvještaju o tranziciji u 2010.
Tako neke zemlje bilježe snažan oporavak dok je u drugima, posebno u regiji jugoistočne Evrope, oporavak tek u začetku, ističe se nadalje u EBRD-ovom izvještaju. Što se tiče prognoza za 2011., EBRD procjenjuje da će oporavak zemalja te regije vjerojatno pratiti tempo započetog globalnog oporavka, očekujući prvi puta od 2007. pozitivne stope rasta u svim zemljama koje obuhvata. Mnoge su zemlje i dalje uveliko zavisne o izvozu u Evropsku uniju, čiji će rast, iako snažniji od očekivanog u 2010., u idućoj godini najvjerojatnije usporiti zbog strožih fiskalnih mjera štednje evropskih vlada, te s obzirom na to da je prostor za dodatno kvantitativno popuštanje monetarne politike u evrozoni prilično ograničen.
EBRD očekuje nastavak ograničenih zajmodavnih aktivnosti banaka evrozone pod pritiskom novih standarda adekvatnosti kapitala te rekonstruisanja nekih važnih banaka u toj regiji. Stoga povratak na snažan rast kredita finansiran prilivom kapitala iz banaka evrozone nije vjerojatan, iako će se protok kapitala vjerojatno postupno oporaviti zahvaljujući rastu likvidnosti uslijed nastavljenog monetarnog popuštanja u nekoliko velikih razvijenih privreda.
U banci takođe ističu da model rasta tranzicijskih privreda pokazuje određene nedostatke. Tržišta ne mogu pravilno funkcionirati ako ne postoje dobro vođene javne institucije, zaključuju u EBRD-u, priznajući da ih je iznenadila “slaba regulativa i nadzor finansijskog sektora”. Novi model trebao bi garantovati uravnotežen rast i pojačane i uravnotežene pokretače dugoročnog rasta. “Taj je cilj proizišao dijelom iz zaključka da se ne može očekivati povratak tokova kapitala u tranzicijske regije na nivoe kakve su bilježene u periodu prije krize”. Hina