BEOGRAD, Godina je, i pored glavobolja i muka koje smo imali, i više nego solidna – zadovoljan je Pavle Nenadović, ratar iz Vognja. Kukuruz je, kako kaže Nenadović, izuzetno dobro rodio, a i cijena mu je solidna, tako da je on najljepše iznenađenje. Pšenica je nešto slabija, ali i ona je imala solidnu cijenu.
Njegovo zadovoljstvo deli i većina ratara u Srbiji. Voćari, povrtari i stočari, nešto su lošije prošli, ali, stručnjaci se slažu da je poljoprivreda i ove godine spas za Srbiju.
U atarima Srbije, kako procjenjuju statističari, ubrano je gotovo sedam miliona tona kukuruza. Proizvedeno je, takođe, gotovo 400.000 tona suncokreta, gotovo 470.000 tona soje i oko 3,2 miliona tona šećerne repe.
Kukuruza je u odnosu na prošlu godinu, ubrano za sedam odsto više, i čak za 25,8 odsto više u odnosu na desetogodišnji prosjek. Šećerne repe je za 14,6 odsto više, soje za čak 33,4 odsto više a, suncokreta je više za za 2,4 odsto. Pala je, međutim, proizvodnja krompira za četiri odsto i pasulja za 17 odsto. Kod voćarskih kultura, u odnosu na proizvodnju u 2009. godini, jabuka je manje 19,6 osto i šljiva za 37,4 odsto. Proizvodnja grožđa, takođe, manja je za 21,4 odsto.
– Narod kaže “kako smo se nadali – dobro smo se udali” – ističe Milan Prostran, sekretar Udruženja poljoprivrede, Privredne komore Srbije. – Jesenji dani donijeli su daleko više optimizma od ljetnjih dana.
Fizički obim proizvodnje, precizira Prostran, je za oko jedan odsto viši u odnosu na prošlu godinu, ali bruto društveni proizvod poljoprivrede, zahvaljujući prije svega povećanju cijene sirovina, žitarica i uljarica, veći je za oko dva odsto.
Stočarstvo bilježi negativnu stopu rasta, od oko jedan odsto. Sa druge strane, kukuruz, koji u ukupnoj strukturi vrijednosti poljoprivredne proizvodnje u Srbiji uobičajeno učestvuje sa oko 22 odsto, ove godine bi mogao da iznese i 30 odsto vrijednosti.
– Svaki uložen dinar u poljoprivredu, vraća se i više nego duplo, a poljoprivrednici dugove vraćaju na vrijeme – kaže Prostran. – A samo ulaganje može da dovede do toga da nam prosječan rod kukuruza, umjesto 5,5 tona po hektaru, bude viši od 10 tona, a i da sa hektara, umjesto tri i po, dobijamo pet ili šest tona pšenice. Ovakve rezultate smo već imali, prije dvadesetak godina, tako da nisu nedostižni…
Odličan izvoz
Izvozni rezultati poljoprivrede Srbije, kako navodi Prostran, i ove godine bi trebalo da budu odlični.
– U prvih devet mjeseci, imali smo izvoz poljoprivrednih proizvoda vrijedan 1,45 milijardi dolara – kaže Prostran.
– Realno bi bilo očekivati da njegova vrijednost dostigne dvije milijarde dolara, a čuju se i optimističke najave da bi mogao da dostigne i tri milijarde dolara. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.