BANJALUKA, U proteklih nekoliko dana na benzinskim pumpama u cijeloj BiH došlo je do poskupljenja auto-gasa za oko pet feninga, tako da je cijena ovog energenta dostigla rekordnu vrijednosti u ovoj godini.
Cijene auto-gasa se na nivou BiH u prosjeku kreću oko 1,15 KM, a od prosječne cifre na velikom broju pumpi postoje i značajna odstupanja.
Tako na “Energopetrolovim” pumpama u FBiH auto-gas košta 1,20 KM, dok na “Petrolovim” pumpama u RS košta 1,12 KM.
Amela Kečo, sekretar Udruženja prometnika naftnim derivatima u FBiH, rekla je da je do posljednjeg poskupljenja došlo zbog toga što su u posljednjih sedam dana dobavljači auto-gasa povećali njegovu cijenu u čak tri navrata.
“U BiH postoji veliki broj dobavljača auto-gasa, zbog čega postoje i velike oscilacije u cijenama”, objasnila je Kečo.
Prije pet mjeseci cijena litra auto-gasa je prvi put nakon dvije i po godine probila “psihološku granicu” od jedne marke za litar i od tada cijene auto-gasa bilježe konstantni rast.
Tako je početkom juna za litar auto-gasa na pumpama sarajevskog “Energopetrola” bilo potrebno izdvojiti 1,03 KM, dok je njegov litar na benzinskim stanicma slovenačkog “Petrola” u Banjaluci koštao 1,02 KM.
Vojin Mitrović, predsjednik Udruženja vlasnika benzinskih pumpi RS, rekao je da je do posljednjeg poskupljenja auto-gasa došlo zbog povećanja proizvođačkih rafinerijskih cijena ovog energenta.
“Mislim da je jedan od osnovnih uzroka novog rasta cijena auto-gasa u njegovoj povećanoj potrošnji u ovom periodu godine, što je prouzrokovalo rast njegovih cijena na svjetskoj berzi, pa i u rafinerijama”, rekao je Mitrović i dodao da su cijene auto-gasa u bijeljinskoj regiji niže i kreću se od jedne KM do 1,07 KM.
On je prokomentarisao da su cijene auto-gasa u FBiH više zbog toga što se u ovom entitetu primjenjuju daleko veće marže na naftne derivate.
Poskupljenje auto-gasa ne ide na ruku i servisima koji se bave ugradnjom sistema za njegovo korištenje. Kako su nam rekli u jednom banjalučkom servisu, u posljednje vrijeme gotovo da i nemaju posla.
Navode da je prvi “udarac” napravila ekonomska kriza, koja je dosta osiromašila stanovništvo, a potom i relativno visoke cijene auto-gasa.
Kako objašnjavaju, nekada je razlika benzin – gas iznosila 1,2 KM, a sad je ta razlika pala na oko 80 feninga.
Inače, cijena ugradnje sistema za korištenje auto-gasa, u zavisnosti od vrste vozila, košta između 650 i 2.500 KM.
Za četvorocilindrične benzinske EURO-3 motore, koji su najčešći kod nas, cijena ugradnje je oko 1.300 KM.
Nemanja Pavlović, koji već četiri godine u svom audiju 80 koristi auto-gas, kaže da je sve manje isplativo koristiti ovaj energent.
Kaže da je nekada bilo daleko povoljnije voziti se na gas, dodajući da lično misli da trgovci namjerno “nabijaju” cijene gasu pošto ga koristi sve više vozila.
On smatra da bi i država, kao što ima slučajeva i u Evropi, trebalo da interveniše na tom dijelu tržišta, jer se radi i o ekološki prihvatljivijem gorivu.
Ipak, Pavlović misli da su posljednja poskupljenja samo sezonskog karaktera, te da očekuje da bi cijene trebalo da se vrate u “normalu”. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
A šta je to “psihološka granica”? Usput da li je auto-gas akcizna roba?
auto gas kod nas ne postoji. to je isti ukapljeni plin koji se koristi i npr. za grijanje domacinstava.
pravi auto gas ima drugaciju smjesu propana i butana i nesto dodataka, i zato je skuplji od ovog koji mi upotrebljavamo, ali to kod nas niko ne bi kupovao pa niko ni ne uvozi.