BEOGRAD, U slaboj privredi, sa slabim izvozom, nije moguće imati stabilan dinar, pa je logičan njegov dalji pad u rasponu od pet do 10 odsto godišnje, kažu stručnjaci u Srbiji.
Statistički, naš izvoz je svega oko 1.000 dolara po stanovniku i učestvuje sa svega 18 odsto u ukupnom bruto društvenom proizvodu (BDP), a za dugoročno održivi razvoj bi trebalo da iznosi 50 odsto BDP, precizira dr Dejan Jovović savjetnik biroa za regionalnu saradnju privredne komore Srbije.
Vlast zna da bi u slučaju naglog slabljenja nacionalne valute došlo do brzog rasta domaćih cijena i velikog udara na devizne dužnike i u privredi i kod stanovništva.
Privredi Srbije ne odgovaraju ni sadašnje oscilacije kursa zbog zaduženosti sa deviznom klauzulom. Na primjer, samo jednog mjeseca ove godine domaće firme su zbog kursne nestabilnosti izgubile skoro 300 miliona evra.
Ako bi se, međutim, primjenio klasičan fiksni kurs, prijetilo bi brzo trošenje deviznih rezervi i bila bi ugrožena ionako nedovoljna izvozna orijentisanost. Ovo srednje rješenje koje imamo, ma kako se činilo loše, prema mišljenju ekonomista zasad jeste i najoptimalnije.
Oni procjenjuju da će dinar dogodine biti slabiji za još nekoliko procenata. Blic
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ništa ne može biti “najoptimalnije”!