BEOGRAD, Unija poslodavaca Srbije predložila je svojoj skupštini da ta organizacija istupi iz Opšteg kolektivnog ugovora zbog teškog stanja u privredi i stalnog povećavanja opterećenja privrede, saopštio UPS.
U obrazloženju Unije navodi se da je ta organizacija u aprilu 2008. potpisala Opšti kolektivni ugovor, čiji je garant bio predsjednik Srbije Boris Tadić, uz obećanje političkog rukovodstva zemlje da će u 2008, 2009. i 2010. biti stvoren bolji privredni ambijent, smanjena opterećenja privrede, razvijeno slobodno tržište, izvršena reforma javnog sektora.
„Zauzvrat, poslodavci u Srbiji su potpisali Оpšti kolektivni ugovor za koji je već tad rečeno da je samo početna osnova i da mora da se mijenja jer ne odgovara vremenu i potrebama dinamičnog tržišta radne snage i da ima previše različitih opterećenja. Sindikati su javno izrazili spremnost da se ovom poslu pristupi u cilju modernizacije tržišta rada i privlačenja stranih investitora. Danas smo svjedoci da je od svega navedenog malo šta realizovano, a sindikati istovremeno zahtjevaju da se sada potpišu granski kolektivni ugovori bez prethodne promjene Opšteg kolektivnog ugovora. Pored toga, samo u 2010. država je privredi uvela 17 novih različitih opterećenja, iako je ona pogođena svjetskom ekonomskom krizom“, navodi UPS.
Zbog svega navedenog, mala, srednja i velika preduzeća okupljena u Uniji su navela da Opšti kolektivni ugovor u ovom trenutku treba napustiti, a samo jedan kolektivni član u okviru Unije misli da treba postupiti suprotno, navodi UPS.
Unija poslodavaca Srbije navela je da je svjesna da će ova odluka izazvati ogorčenu reakciju sindikata i pojedinih segmenata izvršne vlasti, ali da opterećenja rada i nespremnost sindikata da se kolektivni ugovori učine ekonomski održivim i prilagode modernoj tržišnoj ekonomiji i stalno prebacivanje tereta krize i neefikasne i skupe države na privredu ne ostavljaju drugu mogućnost.
„Raskid Opšteg kolektivnog ugovora dovešće i do pozitivnih posljedica po ranjenu srpsku ekonomiju, a to su smanjenje troškova rada i značajne uštede na nivou preduzeća, privlačenje većeg broja stranih i domaćih investitora, veća konkurentnost izvoznih proizvoda i usluga, kao i veći prostor za zahtjev državi da promjeni Zakon o radu i prilagodi ga potrebama moderne tržišne ekonomije i dinamičnog tržišta radne snage”, navodi UPS. Emg.rs
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.