SARAJEVO, Skupština dioničara “Elektroprivrede BiH” smijenila je Zijada Džemića, predsjednika, i Hilmu Šehovića, člana Nadzornog odbora ove kompanije, što su pojedini dioničari okarakterisali kao kriminalni potez odlazećeg ministra industrije energije i rudarstva Vahida Heće.
Ministar Hećo, koristeći zakonsku mogućnost da sazove sjednicu Skupštine dioničara ukoliko to ne učini NO, putem opunomoćenika Jasmine Pašić, izdejstvovao je smjenu Džemića (kadar SDA) i Šehovića (SBiH), koji su ukazali na navodne nezakonitosti u postupku odabira strateškog partnera za izgradnju bloka 7 u Tuzli.
Obrazloženje za smjenu je neprovođenje utvrđene politike i ciljeva Vlade FBiH, a najviše zamjerki upućeno je Džemiću za kojega je navedeno da je u medijima pokušavao kriminalizovati rad članova organa EP BiH i Vlade FBiH proglašavajući nezakonitim postupak izbora partnera za Blok 7 TE Tuzla prije njegovog početka. Time je, kako se navodi, bitno oslabio pregovaračku poziciju društva.
Na početku Skupštine Rizah Softić, predsjednik Udruženja dioničara, akcionara i udjeličara BiH, zatražio je da se sjednica Skupštine odgodi za 15 dana zbog niza povreda pravila postupka.
“Izrazit primjer nezakonitosti je odluka o imenovanju članova Nadzornog odbora privremeno na 60 dana, koja je skinuta sa dnevnog reda na samoj sjednici Skupštine. Zakon nalaže da dioničar koji saziva sjednicu Skupštine ima pravo da dopuni dnevni red u roku od osam dana od dana obavještenja o sazivanju sjednice i ukoliko je želio da ova tačka bude skinuta tada je to trebalo da uradi”, kaže Softić i dodaje da očigledno da Hećo i nije mogao predložiti članove NO jer za to nema odluku Vlade.
Nakon glasanja o povjerenju, predsjedavajuća Skupštine Jasmina Pašić kazala je da NO ostaje sa pet članova, ali da ima kvorum, te je pozvala preostale članove “da što prije sazovu sjednicu i izaberu dva člana na određeno vrijeme”.
Softić kaže da je ovakav NO nelegalan jer neće moći biti upisan u registar kod Komisije za vrijednosne papire, te je najavio da će zbog prekoračenja ovlaštenja i zloupotrebe položaja podnijeti krivične prijave protiv ministra Heće, sekretara EP BiH Osmana Hasanbegovića i opunomoćenice resornog ministarstva Jasmine Pašić.
“Jasno je šta se krije iza brda. Ovdje su velike pare u pitanju, hoće da Alpiqu dadnu što se treba dati”, kaže Softić i dodaje da su “obraz i kodeks nalagali da se poštuje zaključak Predstavničkog doma Parlamenta FBiH o obustavi svih aktivnosti u vezi sa strateškim projektima.
Sekretar Hasanbegović tvrdi da je skidanjem tačke o privremenim imenovanjima popravljena situacija koja se mogla okvalifikovati kao nezakonita.
Slaviša Šućur, poslanik SDP-a u Parlamentu FBiH, kaže da je ministar Hećo po ko zna koji put odlučio da radi nezakonito.
Primitivna osveta
Smijenjeni član NO Hilmo Šehović kaže da je riječ o primitivnoj osveti odlazećeg ministra zbog suprotstavljanja sumnjivim poslovima i netransparentnom radu.
“Žao mi je što sam s tim čovjekom radio. On nije dorastao toj funkciji, nije želio sistemski rad, privatizovao je odnose u Ministarstvu i EP BiH te nepotistički zapošljavao radnike”, kaže Šehović i dodaje da će sve što je Hećo proveo pasti u vodu kad se konstituiše nova vlast. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.