BEOGRAD, Dinarski krediti su sve traženiji, naročito oni za refinansiranje, a po svoj prilici uskoro će nas koštati više. Bankari najavljuju poskupljenje ovih zajmova sa promjenljivom kamatom, kao i korišćenje dozvoljenog minusa na tekućem računu i kreditnih kartica.
Neko bi rekao, ono što dobro ide raste mu cijena. Ali, banke svoju namjeru pravdaju sa dvije činjenice. Najprije, da Narodna banka Srbije nastavlja sa povećanjem svoje, referentne, kamatne stope, kako bi suzbila inflaciju.
Drugi uzrok je – slabljenje dinara, što itekako utiče i na kamate, i na visinu rate, vezane za stranu valutu, koja se otplaćuje.
Referentna kamatna stopa Narodne banke Srbije u proteklih godinu dana uvećana je sa 8,5 na 11,5 odsto. Zato bankari koriguju rate kredita u domaćoj valuti građanima koji su ih podigli uz promjenljivu kamatnu stopu. Klijenti koji su izabrali nešto skuplju varijantu – fiksnu kamatu – sada su mirni jer se njihove rate ne uvećavaju.
– Zbog trenutne ekonomske situacije u zemlji, kamata dinarskih kredita teško da može da bude niža od 18,20 odsto na godišnjem nivou – smatra Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije. – Visoka inflacija, slabljenje domaće valute i restriktivna monetarna politika utiču na cijenu ovih zajmova.
Banke i same, inače, sve više forsiraju pozajmice u domaćoj valuti. Ovi zajmovi naročito su popularni sa fiksnom kamatom.
– U ovoj godini gotovo 90 odsto od ukupno odobrenih zajmova je u domaćoj valuti – kažu u Folks banci. – Građani primaju plate i penzije u dinarima, tako da je i zaduživanje u svojoj valuti logično. Kod ovih kredita sa fiksnom kamatom građanin tačno zna kolika će mu rata biti svakog mjeseca, a takođe i da ne zavisi od kretanja kursa.
Krediti u dinarima uglavnom se odobravaju sa maksimalnim iznosom od 10.000 do 12.000 evra u dinarskoj protivvrijednosti. Rokovi otplate su od 36 do 84 mjeseca, a kamate od 16,6 do 22,84 odsto.
Ponuda
Dolaze novogodišnji i božićni praznici, pa i banke to koriste da bi namamile klijentelu i izlaze sa novim ponudama. Tako je Sosijete Ženeral svojim pozajmicama u dinarima dodala “bonus dinarski gotovinski kredit”. Ko se odluči za ovaj kredit do 8. januara, može da se opredijeli za grejs period do 12 mjeseci, ukoliko otvori i račun dinarske štednje na isti period. Tokom počeka, građani plaćaju samo kamatu. Inače, efektivna kamatna stopa kreće se od 19 do 22,23 odsto. Novosti