ZRENJANIN, Zrenjaninska priča o uspješnom radničkom akcionarstvu u fabrici lijekova “Jugoremedija”, ma koliko se 46 radnika i malih akcionara hvalilo preduzimljivošću i udruživanjem rada i kapitala radi izgradnje sopstvene fabrike antibiotika “Luksol farmacija”, ima i drugu stranu!?
Novu fabriku lijekova podiže grupa radnika koju predvodi Zdravko Deurić, aktuelni direktor “Jugoremedije”. Ovaj radnički tribun, bio je 2007. najuporniji u poništenju prethodne privatizacije zrenjaninske farmaceutske kompanije od strane kontroverznog biznismena iz Niša Jovice Stefanovića Ninija. Tada je malim akcionarima, ali većinskim vlasnicima fabrike(54 odsto kapitala), “Habit farm” nudio kupovinu i plaćao 20 evra za akciju.
Deurić i njegov tim, koji je upravljao fabrikom na osnovu kontrolnog paketa akcija, odbio je tu ponudu. Uz obećanje malim akcionarima da će modernizovati fabriku, obezbjediti GMP sertifikat za poslovanje na tržištu EU i višestruko uvećati vrijednost akcija.
Akcionari su se zbog toga odrekli dividende. U rekonstrukciju fabrike zatim je uloženo preko 13 miliona evra, ali GMP sertifikat nije dobijen. Ispalo je da u novim pogonima ne može da se proizvode antibiotici!? Deurić i grupa od 46 akcionara osnovala je zatim “Luksol farmaciju” i mobom započela izgradnju svoje fabrike u komšiliku… Uz tvrdnju – da će poslovati zajedno sa “Jugoremedijom”, koja u novu fabriku unosi stare mašine iz rekonstruisanog pogona…
U međuvremenu, država kao vlasnik 46 odsto kapitala u “Jugoremediji”, aktivirala je svoju odluku iz jula 2008. o tenderskoj prodaji fabrike u Zrenjaninu. Organizovano je udruživanje akcija radi stvaranja većinskog paketa. Traži se 15 evra po akciji, odnosno novi kupac trebalo bi da izbroji najmanje 55,8 miliona evra kako bi preuzeo zrenjaninske farmaceute.
Ishod prodaje potpuno je neizvjestan. Jer, “Jugoremedija” je u 2009. poslovala sa gubitkom od 226 miliona dinara. Prezadužena je kod poslovnih banaka, a sa nekadašnjih skoro 10, lani je spala ispod jednog procenta u učešću prodaje lijekova na srpskom tržištu. Na skupu akcionara Deurić nije znao da objasni kako to da se u “Jugoremediju” ulagalo godinama, nisu djeljene dividende, a opet – vrijednost akcija je pala!?
Predmet poslovanja “Jugoremedije”,inače, bio je pod lupom zrenjaninske policije. Istraga još nije okončana, a navodno čelnici fabrike sumnjiče se da su uz pomoć posrednika izvlačili kapital iz “Jugoremedije” kako bi preko povezanih lica kupovali akcije fabrike? Sumnja se i da je bilo nezakonite trgovine akcijama mimo berze, putem ugovora o poklonu…
Malih akcionara ima oko 4300 i zabrinuti su kako će proći u tenderskoj prodaji. I, da li će se pojaviti kupac za fabriku koja praktično ima samo zidove, skoro 300 radnika i licence za lijekove koji mogu da se prave na bilo kom drugom mjestu… A, antibiotike će praviti komšije u “Luksol farmaciji”.
Svi grade
Pored “Luksol farmacije” u zrenjaninskoj industrijskoj zoni novu fabriku lijekova podiže beogradski “In med”, kojeg je upravo preuzela hrvatska kompanija “Farmas” i najavila investiciju od 11 miliona evra. U susjednom Novom Bečeju novu fabriku lijekova podiže “Delta farm”. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.