BEOGRAD, Ukoliko Skupština Srbije naredne nedjelje, a svi su izgledi da hoće, usvoji izmjene i dopune Zakona o imovini koji je, u četvrtak, donijela Vlada Srbije, odgovor na pitanje – hoće li građani od naredne godine plaćati znatno viši porez za svoje nekretnine nego do sada, zavisiće od dobre volje opština i gradova po Srbiji.
Republičko ministarstvo finansija je, kako je u petak objašnjeno, dalo okvir za oporezivanje nekretnina, a koji, po njihovom mišljenju, predstavlja mnogo pravičniji obrazac koji će omogućiti da, s jedne strane, oni koji imaju skuplje nekretnine plaćaju mnogo veći namet, ali i da lokalne samouprave, koje inače i naplaćuju ovaj namet, prikupe više sredstava u svoje kase.
Uvedena je, tako, jedinstvena poreska stopa od 0,4 odsto vrijednosti nekretnine. Do sada je, da podsjetimo, stopa bila progresivna, odnosno kretala se od 0,4 do tri odsto. Pored toga, iznos poreskog kredita, odnosno oslobađanje po osnovu starosti nekretnina sada će biti 40 odsto, umjesto dosadašnjih 70 odsto. Po osnovu stanovanja maksimalno oslobađanje za nekretnine gdje je utvrđeni porez do 20.000 dinara biće 50 odsto, dok će za više iznose biti do 10.000 dinara.
Ako se ove izmjene pretoče u konkretne brojke, dolazi se do toga da, recimo, stan na Vračaru u Beogradu, od skromnih 50 kvadrata i bez centralnog grijanja podrazumjeva plaćanje godišnjeg poreza na imovinu od oko 90 evra. Do sada je, za ovu nekretninu, ta obaveza bila 45 evra, odnosno duplo niže.
Istine radi, zakon predviđa da porez na nekretnine za 2010. godinu, a za koji će građanima rješenja stići u prvoj polovini 2011. godine, ne bude viši od 60 odsto u odnosu na ovogodišnje rješenje. Na primjeru pomenutog stana se, zahvaljujući ovoj odredbi zakona, namet svodi na maksimalnih 72 evra. Predviđeno je da se i nadalje porez na imovinu plaća u četiri akontacione rate, odnosno 15. februara, maja, avgusta i novembra.
Inače, procjene su da će, ukoliko se navedene izmjene zakona sprovedu u maksimalnom iznosu, prihodi lokalnih samouprava biti uvećani za oko tri milijarde dinara.
Može i bez poreza
Lokalne samouprave nemaju obavezu da primjenjuju utvrđene stope poreza, odnosno kako u nadležnom Ministarstvu finansija kažu, stopa od 0,40 odsto je maksimum koji može da se naplati. Na opštinama je, kako kažu u ovoj instituciji, da odrede kome će i u kom iznosu, a kome uopšte neće naplaćivati porez na imovinu. Novosti