LONDON, Vodeće evropske ekonomije zatražile od Evropske komisije zamrzavanje budžeta do 2020. godine. Stav “velike trojke” je da bi budžet u tom periodu trebalo da prati stopu inflacije. Skromnijem evropskom budžetu protive se siromašnije zemlje Istočne Evrope.
Lideri vodećih evropskih ekonomija, Dejvid Kameron, Angela Merkel i Nikola Sarkozi, kojima su se pridružili finski i holandski premijeri, uputili su zajedničko pismo Evropskoj komisiji i njenom predsjedniku Žoze Manuel Barozu tražeći da se budžet EU nakon ove godine zamrzne do kraja decenije.
Javna potrošnja ubuduće mora biti ograničena, a budžeti narednih godina trebalo bi da prate stopu rasta inflacije, pišu evropski lideri.
Britanski premijer Dejvid Kameron rekao je da je sa njemačkom kancelarkom i francuskim predsjednikom već dogovorio da se budžeti za 2012. i 2013. godinu zamrznu kao dio dugoročnog plana ograničenja budžeta do 2020. godine, prenosi Indipendent.
Kameron je ocijenio da širom kontinenta države “stežu kaiševe” kako bi se izborile sa svojim deficitima i da Evropa ne može da bude imuna na to.
Britanski premijer je opisao dogovor tri najveće ekonomije EU kao “ogroman uspjeh” i napomenuo da je trojac ujedinjen i odlučan u svojim namjerama da ne dozvoli da evropski budžet izmakne kontroli.
Kameron je priznao da je i za ovu godinu želio da budžetsko povećanje bude niže od 2.91 odsto koliko je dogovoreno na samitu, i da će aktivno raditi na zaustavljanju rasta u 2012. godini. Inače, Britanija je zagovarala zamzavanje i ovogodišnjeg budžeta, ali je na pregovorima nadglasana, prenosi Indipendent.
“Čak i stopa od 2,91 odsto znači da mnogo novca ide iz Britanije u Brisel”, rekao je britanski premijer.
Skromnijem evropskom budžetu protive se siromašnije zemlje Istočne Evrope, a Poljska upozorava da će se odupreti smanjenju budžeta Unije.