BANJALUKA, Mandatar za sastav nove vlade Republike Srpske (RS) Aleksandar Džombić rekao je da je Vlada potvrdila da prihvata stotinu od 123 zahtjeva Privredne komore Srpske koji su ugrađeni u dopune “Ekonomske politike Republike Srpske za 2011” godinu”, kao 19 od 24 zahtjeva republičkog Saveza sindikata.
Džombić je istakao da su ovi zahtjevi amandmanima ugrađeni u dopune “Ekonomske politike Republike Srpske za 2011” godinu” i upućeni Narodnoj skupštini.
Nakon sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske koji je razmatrao “Ekonomsku politiku RS za 2011. godinu” i Budžet Srpske za narednu godinu, Džombić je naglasio da će stopa poreza na dohodak biti jedinstvena, i da će se ići sa jednom poreskom stopom od 10 odsto, umjesto predviđenih 10 i 20 odsto progresivnom stopom.
“Dodatno smo usaglasili da u budžetu, umjesto 10,2 miliona KM za socijalno zbrinjavanje, izdvojimo 20 miliona KM, što ću u uvodnom izlaganju u formi amandmana, predložiti kada budem izlagao budžet”, rekao je Džombić.
On je pojasnio da u državnoj upravi neće biti dodatnih smanjenja plata, kao je to bilo shvaćeno u medijima, već da se nastavlja sa smanjenjem iz 2010. godine za državne i visokopozicionirane službenike.
“Trenutno je 10 odsto smanjenje za državne službenike, i dodatnih 15 odsto za visokopozicionirane. Znači, nema dodatnih smanjenja, već nastavljamo sa smanjenjem koje je bilo u 2010. godini. Za prosvjetu i policiju nema nikakavih smanjenja, a za zaposlene u industriji kože, obuće i tekstila osnovica poreza za doprinose biće 25 odsto prosječne bruto plate u RS, što će predstavljati povoljnije uslove u odnosu na sadašnje zakonsko rješenje, uključujući i 50 KM, koje dobijaju iz budžeta”, rekao je Džombić.
On je dodao da će u narednom periodu morati biti izmijenjen Zakon o penzijsko-invalidskom osiguranju (PIO) da ne bi došlo do oštećenja radnika zaposlenih u ove tri industrije.
Prema njegovim riječima, Vlada Srpske preuzela je obavezu da napravi kalkulaciju za radnike sa najnižim koeficijentima u državnoj upravi koji su od četiri do sedam, i procjeni da li se određenim relokacijama mogu zaštititi njihove plate, odnosno da li mogu izbjeći smanjenje za narednu godinu.
Džombić je naglasio da je Zakon o PIO povučen, jer je na konsultacijama sa boračkim udruženjima usaglašeno da se u prvom kvartalu sljedeće godine, izmjenama i dopunama Zakona o PIO i Zakona o pravima boraca, izdvoje boračka pitanja i davanja iz penzijsko-invalidskog sistema i da se formira posebna budžetska pozicija u koju će biti obezbijeđena sredstva i odrediti način njihovog raspoređivanja.
“Saglasili smo se da su socijalno najugroženija kategorija nezaposleni borci i oni će biti prioritet u raspodjeli ovih sredstava”, istakao je Džombić.
Predsjednica Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske Ranka Mišić rekla je da je ”Ekonomska politika” dobila podršku sa ograničenjem, pojasnivši da je ostao neriješen uslov koji se odnosi na izmjene Zakona o porezima i doprinosima.
“Tu nije postignut konsenzus, a kada je riječ o budžetu, takođe nije postignut konsenzus u dijelu koji se odnosi na iznos plata u državnoj upravi za najslabije plaćene državne službenike”, istakla je Mišićeva.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić rekao je da ”Ekonomska politika” nije prihvatljiva u dijelu koji se odnosi na podizanje stopa poreza i doprinosa, jer je Unija protiv podizanja ovih stopa.
“Svi ostali elementi koji se tiču otklanjanja barijera za poslovanje, strateški razvoj i neke granske strategije, za nas su prihvatljivi”, rekao je Milić