BEOGRAD, Godina na isteku bez posla je u Srbiji, procjenjuje se, ostavila najmanje 50.000 preduzetnika i njihovih radnika. Zvaničnih podataka još nema, ali evidencija Nacionalne službe za zapošljavanje pokazuje da je još na kraju ljeta u ovom sektoru radilo 30.000 ljudi manje nego na početku godine, a ove jeseni i zime još više su otežani uslovi poslovanja malim firmama kako smanjenom tražnjom, tako i sve težom naplatom.
Tokom ove godine krize privrednici su od posla odustajali iz istih razloga. Najveći problem, kako je pokazala ovogodišnja, ali i prošlogodišnja anketa, bio je – nedostatak sredstava. Odmah poslije manjka novca, poslovanje su kočile – administrativne prepreke, a za njima i nedostatak kvalifikovane radne snage. Preduzetnicima su falile i informacije o tržištu, usklađenost standarda i na kraju informacije o tehnologijama.
– Prva na spisku problema je naplata potraživanja – kaže Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca. – Rokovi su ostali isti, između 125 i 130 dana. To je izazvalo nelikvidnost, pa je više od 45 odsto preduzeća tokom ove godine imalo problema sa njom. Jako malo je urađeno u sveobuhvatnoj reformi propisa, a država je tokom ove godine uvela čak 17 novih dažbina. Proradio je jednošalterski sistem i ubrzana je procedura zapošljavanja. Uskoro će i Poreska uprava uvesti elektronsko plaćanje poreza, ali niz drugih nepotrebnih propisa i dalje postoji.
Mali privrednici tokom ove godine nisu imali novca za ulaganja. Većina i dalje proizvodi na zastarjelim mašinama. Njihova prosječna starost u Srbiji je 29 godina, dvije decenije više nego u privredama Evropske unije.
– Tražili smo da se mašine koje se ne proizvode u Srbiji oslobode carina prilikom uvoza. Država je dozvolila, ali za one koje vrijede više od 200.000 evra – kaže Rajić. – Preduzetnici ne kupuju tako skupu opremu. Nabavljaju opremu koja u prosjeku vrijedi 40.000 evra. U privredi je tokom ove dvije godine izgubljeno najmanje 150.000 radnih mjesta, a u javnom sektoru 4.500. To najbolje pokazuje ko je podnio teret krize u Srbiji.
Neredovne zarade
Loše poslovanje na svojoj koži osjećaju i svi zaposleni u privredi. Ne samo da je prosjek plate skoro najmanji u regionu, od Albanije smo i dalje bolji za koji evro, nego je i njena isplata krajnje neizvjesna. Ove godine plate je redovno isplaćivalo svega 18,23 odsto malih i srednjih preduzeća. Prije samo dvije godine, istog datuma u mjesecu, zarade je uplaćivalo oko 75 odsto poslodavaca. Novosti