LONDON, U vrijeme nekontrolisanog isticanja nafte u vode Meksičkog zaliva, finansijska opterećenja Britiš petroleuma (BP) činila su se dovoljno velikim da potope tu naftnu kompaniju, ali krajem godine – više ne.
Troškovi čišćenja, kazne, tužbe, advokati i zahtjevi za nadoknadu štete, sve će to zajedno vjerovatno preći zvaničnu procjenu BP-a od oko 40 milijardi dolara, navodi se u analizi Asošijeted presa.
Ipak, biće daleko ispod najgorih prognoza koje su ljetos iznosili neki pravni stručnjaci i banke sa Vol strita, koji su pominjali troškove do 200 milijardi dolara.
AP smatra da će BP preživjeti najveću ekološku katastrofu u američkoj istoriji zbog nekoliko ključnih razloga: kompanija ima malo dugova, njeni globalni poslovi će joj iduće godine donijeti 26 milijardi dolara gotovog novca, ekološke posljedice nisu tako teške kao sto se strahovalo, a američka vlada joj vjerovatno neće zabraniti da nastavi istraživanja nafte na dnu Meksičkog zaliva.
Da bi ojačao svoje finansije, BP je smanjio iznos isplaćenih dividendi, zadužio se i prodao akcije u iznosu od 21 milijarde dolara.
Moglo je biti mnogo gore. BP će se od toga oporaviti, izjavio je Tajler Prist, sa Univerziteta Hjuston, koji je član nezavisne komisije za istragu o isticanju nafte, koju je formirao predsjednik Barak Obama.
Mnogi uticajni investitori se izgleda sa time slažu, 23 velike firme su od jula do septembra udvostručile masu svojih akcija u BP-u.
Cijena jedne akcije BP-a je sada 44,11 dolara, što je 63 odsto više nego u junu, kada je bila na minimumu od 27,02 dolara. To i dalje, međutim, 27 odsto manje u odnosu na 60,48 dolara, koliko je jedna akcija BP-a vrijedila 20. aprila, na dan kada je došlo do eksplozije naftne platforme ispred obala Luizijane, koja je označila početak katastrofe.
U analizi AP-a ocjenjuje se da će BP najvjerovatnije platiti između 38 i 60 milijardi dolara za troškove povezane sa isticanjem nafte. Toliki raspon je zato što bi dogovor sa federalnom vladom mogao smanjiti taj iznos, dok bi uspješne tužbe mogle da ga značajno povećaju.
U troškove BP-a uključeno je 10,7 milijardi dolara koje je kompanija već platila da bi se zapušio naftni izvor nalazišta Makondo, zatim, za čišćenje istekle nafte, kao i za odštete i druge troškove.
Uključen je i fond od 20 milijardi dolara koji je kompanija osnovala u avgustu, za pojedince i privatni biznis kome je isticanje nafte nanijelo štetu. Dosad je iz tog fonda isplaćeno 2,7 milijardi dolara po 168.000 odštetnih zahtjeva. Takvih zahtjeva je ukupno skoro pola miliona, a oni kojima se izađe u susret odriču se prava da tuže BP.
Što se tiče kazni, ministarstvo pravde je tužilo BP kao zagađivača vode, a kazna zavisi od količine istekle nafte. Vlada procjenjuje da je isteklo oko 200 miliona galona nafte, što bi značilo kaznu od 5,4 do čak 21,1 milijarde dolara. Viši iznos odnosi se na slučaj da se zaključi da je do katastrofe došlo zbog nemara.
Sudski troškovi podrazumjevaju angažovanje advokata i stručnjaka – inženjera i geologa – koji brane kompaniju. Ocjenjuje se da bi ti troškovi mogli dostići dvije milijarde dolara.
Najteže je procjeniti trošak koji bi BP morao da plati po osnovu budućih tužbi. Analitičari finansijskog konglomerata Sitigrup smatraju da bi oni ukupno mogli dostići šest milijardi dolara. Tanjug