BEOGRAD, Ograničenja koja je NBS propisao za odobravanje kredita stanovništvu spriječila nezdrav rast gotovinkih kredita kakav je vidjela Evropa. Tog pretjerivanja u Srbiji nije bilo, pa je i kvalitet kredita za građane bio bolji. Problematičniji je, ipak, kvalitet portfolija u privredi. Okvir Narodne banke u tom dijelu nije bio tako restriktivan, pa su neke banke to koristile preko mjere, a sad se sve više vidi rezultat toga, kaže za magazin Bankar Oliver Regl, predsjednik Izvršnog odbora Raiffesien banke.
Banke u Srbiji u portfolijima kredita za privredu imaju nešto manje od četvrtine problematičnih kredita. To je uglavnom novac pozajmljen firmama koje su sad u problemu. U prosjeku, na bankarskom tržištu Srbije ima 24 odsto takvih kredita privredi. Regl je uvjeren da će u 2011. njihov broj rasti.
“Još nismo vidjeli sve”, kaže Regl i dodaje da će uprkos tome tržište ostati stabilno iako će se sporo oporavljati. Od poboljšanja u obliku krive oblika V nema ni govora, uvjeren je Regl. Realniji scenario biće oblik U. To znači da će rast biti sporiji, da će biti još problema i slijeganja tla, ali da smo, ipak, u 2010. konačno dotakli dno.
Sektor privrede neće biti značajan faktor ekonomskog rasta. To je jasno. Naravno, privredu čine i zdrave firme, nisu sve prezadužene. Takođe, ne znači da će sve firme u problemima otići u stečaj. Vidjećemo i stečajeve tamo gdje je menadžment precjenio mogućnosti, pa su firmu zadužili preko mjere. Kod drugih će rješenje biti restrukturiranje. Banke koje učestvuju u finansiranju moraće da tolerišu i neke otpise jer je bolje otpisati 10 odsto nego čitav dug. Tako će i sama firma moći da nastavi da radi uz pomoć banaka, kaže Regl.
Na tržištu Srbije i dalje ima previše banaka. Biće čišćenja, ali ne mislim da će to destabilizovati bankarski sektor. Ipak, značajan dio banaka koje imaju ispod jedan, dva ili tri odsto tržišnog udjela i posluju s gubitkom moraće ili da se spoje s drugim manjim bankama ili da se povuku. U 2011. vidjećemo ili jedno ili drugo, a ostale banke će preuzeti njihov udio, kaže Regl. Emg.rs
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.