BEOGRAD, Oko 30 najvećih srpskih i hrvatskih kompanija sastaće se oko dogovora o zajedničkom konzorcijumu i poslovima koji ih očekuju polovinom godine u Libiji i Alžiru.
Nakon dobrih iskustava sa građevinarima iz SFRJ, Libija već duže vrijeme nudi poslove koji bi našu građevinsku industriju mogli da izvuku iz krize.
Međutim, naše firme imaju problem sa bankarskim garancijama i teško ulaze u najveće poslove, zbog čega bi uskoro trebalo da bude formiran veliki konzorcijum srpskih i hrvatskih firmi.
Goran Rodić, sekretar za građevinu Privredne komore Srbije, kaže da “Hrvati imaju isti problem kao i mi, a to je dobijanje garancija od banaka”.
“Za 20. februar planiramo zajednički sastanak kako bismo probali da se udružimo i prevaziđemo ove probleme. Ako sve krene kako treba, siguran sam da bismo samo u Srbiji mogli da uposlimo još 50 ozbiljnih preduzeća i oko 10.000 ljudi. Cilj nam je da osim samih građevinaca uposlimo i proizvođače materijala, građevinske institute i projektante”, objasnio je on.
Prema njegovim riječima, građevinari planiraju da uzmu poslove vrijedne 1,5 milijardi dolara u Libiji i Alžiru, koji su veoma povoljno tržište za sklapanje poslova, jer, na primjer, samo lider Libije Moamer el Gadafi planira da u izgradnju stanova i infrastrukture uloži oko 50 milijardi dolara.
“Najprije planiramo da ‘načnemo’ Libiju. Libijska vlada u izgradnju stanova i infrastrukture planira da uloži oko 50 milijardi dolara, a Alžirci čak 100 milijardi. Ove države već imaju iskustva sa našom operativom i veoma smo traženi. Inače, zanimljiv nam je i Iran, koji će u građevinske projekte uložiti oko 70 milijardi, kao i bivše zemlje SSSR-a, koje bi, uz Rusiju, trebalo da investiraju još 100 milijardi”, kaže Rodić.
U Libiji su već prisutne velike svjetske kompanije. Koliko se novca ulaže u građevinu, govori podatak da samo američki AECOM trenutno gradi oko 150.000 stanova. Grade se luksuzne zgrade, rekonstruišu aerodromi, prave univerziteti i razvija infrastruktura.
Rodić kaže da bi srpsko-hrvatski konzorcijumi mogli da budu konkurentni svjetskim kompanijama. “Čim se udruže operative dvije države, eliminisaćemo firme koje daju niske cijene, ali i loš kvalitet”, tvrdi on.
Jovan Vujević iz „Energoprojekt-hidroinženjeringa” kaže da ova kompanija trenutno ima tri aktivna posla u Alžiru, a da je nedavno dobila i četvrti. “Energoprojekt je u Alžiru prisutan još od 1963, uglavnom na projektantskim i nadzornim poslovima. Bili smo i u Libiji do 1984, gde smo radili projekte od po nekoliko stotina miliona dolara”, kaže Vujović. Press
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
hoce li se integral prijaviti?