SARAJEVO, U BiH od 1. januara izvršena je homologacija tipa za 20 vozila, dok je homologaciju pojedinačnih vozila do danas prošlo više od 50 automobila, za koje su uvoznici morali platiti od 80 KM do 250 KM, plus 20 KM za izdavanje potvrde o usklađenosti.
Direktor kompanije “EIB internešnel – Centar za motorna vozila” iz Banjaluke, koja je u sastavu konzorcijuma za obavljanje poslova homologacije, Drago Talijan rekao da u BiH trenutno homologaciju provode 27 tehničkih servisa koja provjeravaju da li automobil zadovoljava odluku o najnižim tehničkim zahtjevima za uvoz vozila, a koja sadrži 95 od 126 pravila koja se primjenjuju u EU.
Prema njegovim riječima, prilikom homologacije pojedinačnih vozila konzorcijum se suočava sa problemom provjere podataka o automobilima, jer se ona sastoji od dva odvojena procesa – pregleda vozila i pregleda dokumentacije.
Talijan je istakao da uvoznici prilikom kupovine automobila u inostranstvu dobiji i cos dokument – dokument kojim se garantuje da je vozilo prošlo homologaciju, sa određenim podacima o vozilu, ili dokument koji takođe može poslužiti za homologaciju u BiH, a to je potvrda proizvođača u kojoj se nalazi svi oni podaci koje se ne mogu naći na automobilu.
“Vrlo često će se desiti da vlasnik vozila nema nijedan dokument. U tom slučaju traži se od ovlaštenog uvoznika da traži potvrdu proizvođača. Zamišljeno je da se upit pošalje elektronskim putem, da bi tehnički servisi mogli nastaviti pregled”, pojasnio je Talijan.
On je na konferenciji za novinare u Sarajevu istakao da za homologaciju vozila u BiH može da posluži i stara saobraćajna dozvola, ili neki drugi dokument pomoću kojeg bi se mogla izvršiti identifikacija vozila.
Prema riječima Talijana, planirano je da homologacija traktora bude do kraja godine, a do polovine ove godine i automobilskih dijelova, uređaja i sistema na vozilima.
Emgijad Bešlija, rukovodilac Sektora za homologaciju vozila u “Asa autu”, firmi koja se bavi uvozom novih automobila, sugerisao je kupcima da budu pažljivi prilikom uvoza automobila iz Njemačke, Belgije, Holadije, Austrije, odnosno da vode računa da norma “D 3” nije isto što i norma “Evro tri”, te da se informišu o “istoriji” polovnih automobila iz zapadnih zemalja.
Pomoćnik ministra komunikacija i transporta BiH Zoran Andrić istakao je da je Zakon o osnovnoj bezbjednosti saobraćaja na putu u BiH u nadležnosti ovog ministarstva, koje intenzivo radi na tome da smanji broj poginulih lica u saobraćajnim nesrećama u BiH, kojih je u prosjeku 400 godišnje.
On je istakao da Ministarsvo radi sve da tri osnovna elementa o bezbijednosti saobraćaja – vozač, vozilo i put unaprijede i tako se smanji broj poginulih, a homologacijom se žele unaprijediti vozila.
Andrić je rekao da se do kraja sedmice očekuje puštanje u rad portala homologacija.gov.ba gdje će uvoznici moći naći sve informacije vezane za proces homologacije u BiH.
Uspostavljanjem sistema homologacije u BiH neće se više moći ni uvesti ni registrovati automobili koji ne budu prilagođeni uslovima za učešće u saobraćaju, te oni koji ne zadovoljavaju bezbjednosne i ekološke zahtjeve definisane propisima koje je usvojila BiH. Takva vozila su naprimjer, ona sa volanom na desnoj strani, automobili koji nemaju motore sa minimalno “evro tri” karakteristikama, nivoom propisane buke i drugo.
U BiH je 1. januara započeo proces homologacije vozila za automobile koja se uvoze u zemlju.