BANJALUKA, Trenutno oko 10 hiljada radnika u Srpskoj, čija su posrnula preduzeća otišla u stečaj, čeka na povezivanje radnog staža i naknadu za nezaposlenost Zavoda za zapošljavanje RS. Kako ističu u Savezu sindikata Republike Srpske za „Novosti“ od 2004. do sada Programom socijalnog zbrinjavanja radnika (znači uplatom za PIO i naknadu za nezaposlenost) zbrinuto oko 45.000 radnika.
Danko Ružičić, predsjednik Sindikata tekstila, kože i obuće Republike Srpske i član zajedničke komisije SSRS, Vlade RS i Unije udruženja poslodavaca RS koja rješava zahtjeve za socijalno zbrinjavanje radnika, ističe da se još 30 preduzeća u RS priprema za stečaj u ovoj godini i to podrazumijeva još nekoliko desetina hiljada nezbrinutih radnika.
– Mi u SSRS zadovoljni smo što smo sa Vladom RS, u vremenu ekonomske krize, ipak postigli dogovor da se poveća iznos za Program socijalnog zbrinjavanja radnika u budžetu RS za 2011. sa 10 na 20 miliona maraka. Međutim, ta sredstva nisu dovoljna – kaže Ružičić i dodaje da su u ovom momentu potraživanja za doprinose za PIO i nezaposlenost od preduzeća u stečaju oko 30 miliona KM.
U SSRS dodaju i da su svjesni činjenice da je kriza i da u budžetu nema dovoljno sredstava za sve ugrožene radnike – za čije bi optimalno zbrinjavanje i povezivanje radnog staža trebalo 50 miliona KM.
– Ali, činjenica je i da ovakav program uopšte ne postoji u Federaciji BiH, što znači da smo mi u SSRS ipak uspjeli da izborimo sa Vladom RS da se u protekle četiri godine poveže radni staž za više od 40 hiljada radnika – ističe Ružičić.
Samo preduzeće „Novoteks“ iz Trebinja, koje kako kaže Ružičić, ide u stečaj, ima dugovanja za doprinose za oko 1.000 radnika i poreze oko 21 milion KM. Pomoć će, kažu sindikalci, biti potrebna i za oko 500 radnika preduzeća „Mladost“ iz Mrkonjić Grada, koje takođe ide u stečaj, a ima milionska dugovanja za doprinose.
Zoran Brčkalo, rukovodilac Filijale Zavoda za zapošljavanje RS u Istočnom Sarajevu za „Novosti“ ističe da radnici koji su ostali bez posla iz preduzeća u stečaju čine većinu korisnika minimalne novčane naknade za nezaposlenost, koja se namiruje iz Programa za socijalno zbrinjavanje Vlade RS. On dodaje da se uglavnom radi o bivšim radnicima preko 45 godina starosti.
– Minimalni iznos novčane naknade za nezaposlenost je 20 odsto prosječne neto plate u prethodnoj godini, znači 157 KM mjesečno i prima se maksimalno godinu dana – istakao je Brčkalo, dodajući da su rijetki slučajevi da ovi ljudi pokrenu svoj biznis, iako je bilo nekoliko programa pri Zavodu, ili uspiju da nađu novo zaposlenje. Ona uglavnom ostaju na evideniciji nezaposlenih biroa, onda idu na otkup staža za tri godine i čekaju penziju! – istakao je Brčkalo.
Zaostale plate?!
Danko Ružičić iz SSRS ističe da se oko 10, najviše 20 odsto potraživanja radnika za plate namire u stečajnom postupku! U prvom isplatnom redu, kako navodi Ružičić, prije nego što firma ode u stečaj, po zakonu se radnicima isplaćuje devet zadnjih neisplaćenih plata ili manje (ukoliko radnici nisu primali devet ili više plata) a ostale zaostale plate mogu se namiriti tek poslije sudskog postupka i stečajnog upravnika, međutim, takvi slučajevi su rijetki.
Izdvojena sredstva
Prema riječima Maje Radetić, službenika za odnose sa javnošću Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS, programom socijalnog zbrinjavanja radnika u 2011. godini budžetom su planirana sredstva u visini od 20 miliona i 200 hiljada KM. SSRS je u svom zahtjevu, prije usvajanja Budžeta za 2011. godinu u NSRS, tražio minimum 27 miliona KM za ovaj program. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.