BEOGRAD, Ruski ”Gaspromnjeft” uložio je 210 miliona evra u Naftnu industriju Srbije umjesto 400, koliko je predviđao prvobitni aneks kupoprodajnog ugovora. Investicije kasne najvećim djelom jer su Rusi zbog pregovora sa državom u NIS ušli godinu dana kasnije.
Medvedev se sa Tadićem dogovorio jedno kad su Rusi 2008. kupovali NIS, a na djelu se pokazalo nešto sasvim drugo…
Kako piše beogradski ”Blic” – ”Gaspromnjeft” tvrdi da će uspjeti da, kao što je predviđeno, do 2012. godine uloži svih 547 miliona evra.
Srbija je odobrila Rusima promjenu plana investicija, ali nije jasno zašto je Vlada sakrila izmjenjeni aneks, jer je do Nove godine na sajtu Vlade Srbije bio postavljen stari prilog, iako je novi usvojen još sredinom prošle godine. U Ministarstvu energetike su potvrdili da je u maju prošle godine izmjenjen program obnove i modernizacije.
– Vlada Srbije je u maju usvojila novi plan investicija i modernizacije NIS-a. U prilogu broj 2 kupoprodajnog ugovora u članu 7 stoji da strane mogu prema uzajamnom dogovoru da dopune i izmjene uslove programa rekonstrukcije i modernizacije. Ova mogućnost je iskorišćena. Ministarstvo je zadovoljno tempom rekonstrukcije i modernizacije – objašnjavaju u Ministarstvu.
– NIS je u prošloj godini, prema preliminarnim rezultatima, ostvario čist profit od šest milijardi dinara. To je odličan rezultat ako se zna da smo 2009. godine imali gubitak od 4,4 milijarde dinara. Glavni razlog je povećanje unutrašnje efikasnosti, prodaje i proizvodnje nafte – izjavio je Kiril Kravčenko, generalni direktor NIS-a.
Rezultat iz 2010. godine je prvi pozitivan bilans od dolaska ”Gaspromnjefta”. U toku je izrada desetogodišnjeg plana razvoja, kojim je planirano da se proizvodnja nafte poveća tri puta, a proizvodnja derivata dva puta.
Mahmud Bušatlija, konsultant za strane investicije, kaže da je od početka prodaje NIS-a sve bilo mimo ustaljenih procedura, pa vjerovatno niko živ ne zna šta su političari dogovorili sa Rusima.
– Možda je riječ i o kompenzaciji koju država daje Rusima, jer kada se saznalo da će NIS biti prodat, direktori, koje su postavile stranke, počeli su da rasprodaju imovinu i zadužuju kompaniju – ističe Bušatlija.
U NIS-u ističu da je kupoprodajni ugovor podrazumevao orijentacioni plan rada, zahvaljujući kojem je modernizacija trebalo da krene početkom 2008. godine, ali ugovor sa ”Gaspromnjeftom” je zaključen godinu dana kasnije.
– Pošto tokom 2008. godine neophodni radovi na projektu nisu bili sprovedeni, prvobitni plan i nije bio realan. Preciziranje plana je normalna svjetska praksa koja se koristi u svim krupnim projektima. Na osnovu tog plana bio je zaključen novi aneks kupoprodajnog ugovora sa boljom i realnijom podelom investicija po godinama. Opšta suma i konačni rok realizacije ostali su neizmjenjeni – dodaju u NIS-u.
“Mala” promjena u dinamici investicija
Nikolas Petri, zamjenik generalnog direktora i rukovodilac funkcije za investicije i razvoj, kaže da su usavršavanje plana modernizacije NIS-a, prije svega rafinerija u Pančevu i Novom Sadu, ali i duži rokovi isporuke opreme i izvođenja radova glavni razlozi za promjenu dinamike investicija.
– Poslije podrobnije analize projekta, usavršili smo plan modernizacije NIS-a prema standardu EU, dodali niz postrojenja, kao što je vodoničko postrojenje, i pojasnili rokove isporuke opreme i izvođenje radova.
„Gaspromnjeft” ispunjava sve svoje obaveze saglasno obnovljenom planu, i za 2009. i 2010. godinu poslao je u NIS 210 miliona evra. Opšti iznos na ugovornu obavezu iznosi, na današnji dan, 288 miliona evra, odnosno 52 odsto od ukupne vrijednosti projekta.
Najvažnije je da ćemo uložiti 547 miliona evra u predviđenom roku, a najvjerovatnije i 10 odsto više. Iz domaćih rafinerija, poslije završetka projekta u 2012. godini, izlaziće dovoljne količine goriva evropskog kvaliteta za tržište Srbije, ali i regiona – poručuje Petrii.