LONDON, Od luksuznih rezidencija, preko Vorholovih slika, pa do skupocjenih starih vina – novi kineski milioneri sve češće troše ogromne sume u Velikoj Britaniji.
S obzirom na to da je tržište nekretnina u Kini prezasićeno, a inflacija raste, kineska finansijska elita – Kina i Hongkong mogu da se pohvale sa 89 milijardera, po čemu su odmah iza SAD – ulaže novac tamo gdje je sigurnije.
Većina je izabrala London. Tako je neposredno pred Božić Džozef Lau Lueng-Hung, 57-godišnji hongkonški magnat nekretnina, dao 33 miliona funti, odnosno 40 miliona evra, za petospratnu rezidenciju u Belgraviji, luksuznoj četvrti Londona. U njoj će biti dovoljno zidova da na njih okači platna Pola Gogena koje je platio 25 miliona funti, Pabla Pikasa od osam miliona i portret Mao Cedunga, Endija Vorhola, plaćen 11 miliona. Ako Lau iznenada poželi da napusti Britaniju, može da se posluži svojim „boingom”, koji vrijedi 99 miliona funti, i uživa u kabini površine 4.786 kvadrata.
Lau nije jedini Kinez koji se preselio u London. Iz nedavnog izvještaja Najta Frenka, agenta za nekretnine, vidi se da skoro polovina svih investitora stiže iz Kine i Hongkonga. On ističe da je ova invazija takozvane „pekinške funte” počela prije dvije godine. Tada je statistika pokazala da su kineski turisti trošili tri do četiri puta više nego prethodne godine.
Zahvaljujući tradiciji kupovine poklona, Kinezi masovno kupuju satove i nakit za rođake, prijatelje, poslovne partnere i … ljubavnice. Novi kineski bogataši ne žale para za firmiranu robu „Luj Viton, „Roleks” ili „Barberi”, a London im savršeno odgovara jer na istu robu u Kini moraju da plate PDV od 20 odsto. Kinezi su danas najveći prekomorski kupci luksuzne robe i u tome su premašili turiste iz Rusije i arapskih zemalja, prenose agencije.
Drugim riječima, Kinezi su se usudili da konkurišu naftnim šeicima i ruskim oligarsima – i pobjeđuju. U vrijeme božićnih praznika čuveni lanac robnih kuća „Herods” mamio je mušterije reklamama na mandarinskom kineskom i angažuje osoblje koje govori kineski. Iako se ne nazire kraj invaziji bogatih Kineza na London, Britanci kažu da postoji ključna razlika između ponašanja kineskih milijardera i ruskih i arapskih tajkuna, kojima su preoteli primat.
Kineski superbogataši se, prije svega, ne hvališu. Oni ne krstare londonskim ulicama u brzim „maseratijima” kao razmetljivi Katarci ili Saudijci, niti se polivaju skupim šampanjcem kao Moskovljani po noćnim klubovima.
„Ta zapadna dekadencija ne privlači Kineze”, objašnjava Endi Vong, londonski finansijer rođen u Hongkongu. Šta onda oni rade? „Odlaze u šoping, ali ne kupuju krpice, već nekretnine, kuće, kompanije, umjetničke predmete. I opsjednuti su hranom”, kaže Vong. On i njegova supruga Pati, predsjednica aukcijske kuće „Sadebi”, potomci su hongkonških bankara koji su se doselili u London 1995. godine.
Kupuju skupa vina, recimo „šato lafit” iz 1869. za 130.000 funti. Ali ne da bi ga čuvali u vinskom podrumu, već da bi ga odmah popili, neki kažu s koka-kolom da bi bilo slađe. Odlaze u skupe restorane, ali se ne napijaju i ne galame. Trude se da budu potpuno neupadljivi.
Na šta troše kineski milioneri u Velikoj Britaniji
– Džozef Lau: Rezidencija u Belgraviji od 33 miliona funti; platno Pola Gogena za 35 miliona, Pikaso za 11 miliona i Vorhol za 11 miliona funti; plavi dijamant za pet miliona funti
– Sajlas Ču, bivši vlasnik juvelirnice „Garard”, kupio je korporaciju „Pepe džins”.
Kenet Fang, hongkonški industrijalac, preuzeo je „Pringl”, čuvenu fabriku trikotaže
– Pati i Endi Vong pročuli su se u visokom društvu po novogodišnjim žurkama na koje dolaze princ Endrju i Širli Bejsi
– Misteriozni kineski milioner kupio je bocu „šato lafita” iz 1869. za 130.000 funti.