NJUJORK, I pored dobrih poslovnih rezultata većine američkih kompanija, na svjetskim su berzama vodeći indeksi prošle sedmice pali jer su ulagači oprezni nakon dugotrajnog rasta cijena akcija, ali i zbog mogućeg daljnjeg zaoštravanja monetarne politike u Kini.
Većina američkih kompanija ostvarila je u posljednjem tromjesečju prošle godine bolje rezultate nego što se očekivalo. Pozitivno su iznenadili Apple, Google, General Electric, IBM i mnoge druge kompanije. S druge strane, podbacile su banke. Dobit Goldman Sachsa u posljednjem lanjskom tromjesečju pala je za 53 odsto zbog slabih rezultata u trgovanju i investicionom bankarstvu, a podbacili su i rezultati Wells Farga.
Bank of America, najveća američka banka, poslovala je u posljednjem lanjskom tromjesečju s gubitkom od 1,6 milijardi dolara, a svojim rezultatima razočarala je i Citigroup, treća po veličini američka banka. Cijene akcija većine banaka prošle sedmice su pale.
Finansijski i tehnološki sektor bili su glavni pokretači skoro 10-odstotnog uspona vodećih indeksa od početka decembra prošle godine, pa su analitičari očekivali posustajanje cijena u tim sektorima.
“Banke su pod pritiskom jer ne zarađuju onoliko koliko se očekivalo. A s obzirom na snažan rast u posljednje vrijeme, trenutno ne rastu ni cijene akcija onih kompanija koje su ostvarile dobre poslovne rezultate. Možda je vrijeme za predah”, kaže Paul Mendelsohn, strateg u kompaniji Windham Financial Services.
Uz bankarski, pod pritiskom je bio i tehnološki sektor. Tako je, npr. u petak cijena akcije Googlea pala za više od dva odsto, iako je najveći svjetski web pretraživač dan prije saopštio o boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima.
“Pad Googlea nema toliko veze s rezultatima kompanije, koliko sa samim tržištem. Od decembra prošle godine cijene su snažno porasle, pa neki ulagači prodaju akcije i pored dobrih rezultata. Možda je to priprema za neku vrstu konsolidacije tržišta”, kaže Robert Francello, direktor u kompaniji Apex Capital.
Ulagači su oprezni i zbog toga što se očekuje daljnje zaoštravanje monetarne politike u Kini, nakon što je objavljeno da je tamošnji bruto domaći proizvod u prošloj godini porastao snažnih 10,3 odsto. Kineske vlasti prošle su godine u nekoliko navrata povećale ključne kamate i stopu izdvajanja obvezne rezerve banaka kako bi suzbile inflaciju, koja jača zajedno s rastom privrede i koja je dostigla najviši nivo u više od dvije godine.
Usporavanje rasta kineske privrede moglo bi, izazvati slabljenje potražnje za sirovinama, a upravo je potražnja iz Kine bila glavni pokretač lanjskog rasta cijena sirovina. Zbog toga su prošle sedmice pale cijene nafte i drugih sirovina, što je negativno uticalo na akcije u energetskom i rudarskom sektoru.
Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošle sedmice ojačao 0,7 odsto, na 11.871 bod, što je već osmu sedmicu zaredom kako raste. Ali, taj niz nisu uspjeli nastaviti ostali indeksi. S&P 500 pao je 0,8 odsto, na 1.283 boda, a Nasdaq indeks 2,4 odsto, na 2.689 bodova.
I na većini evropskih berzi cijene su akcija prošloge sedmice pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,77 odsto, na 5.896 bodova, a frankfurtski DAX 0,19 odsto, na 7.062 boda, dok je pariški CAC ojačao 0,85 odsto, na 4.017 bodova. Hina/pd