BEOGRAD, Kompanija „Denjub fuds grupa“ (DFG) ocijenila je da su „Imlek“ i „Subotička mljekara“ kažnjene sa tri miliona evra za zloupotrebu dominantnog položaja na osnovu pogrešne analize Komisija za zaštitu konkurencije Srbije. Ispravnim utvrđivanjem tržišta sirovog mlijeka ustanovljeno je da pokrivaju tek trećinu tog tržišta, što je daleko ispod praga od 40 odsto, koji srpski zakon propisuje, kao granicu za utvrđivanje dominantnog položaja.
Ova mjera je, kako kažu, zasnovana na presudi Komisije iz 2008. godine, koja se odnosi na tržišno učešće mljekara DFG u otkupu sirovog mlijeka 2006. godine. Komisija je prilikom određivanja relevantnog tržišta obračun zasnovala na pogrešnom principu, tako što je obuhvatila samo mlijeko koje je subvencionisano od strane države, a ono čini manje od 50 odsto ukupno proizvedenog mlijeka u Srbiji.
Tim povodom Peter Nagle, predsjednik DFG-a je izjavio:
– Država je smanjila iznos subvencije za mlijeko za 80 odsto tokom protekle dvije godine. Nažalost, novac je primio tek manji dio farmera koji su proizveli oko 340 miliona litara sirovog mlijeka, dok je proizvodnja 1,1 milijardi litara ostala nesubvencionisana. To znači da bi DFG-jev tržišni udio mogao biti veći od 100 odsto, što je jednostavno apsurdno.
Ispravnim utvrđivanjem relevantnog tržišta otkupa sirovog mlijeka, koje je sproveo „A.T. Kearney“, vodeća svjetska ekspertska grupacija, mljekare DFG-a imaju tržišni udio od 29 odsto, što je daleko ispod praga od 40 odsto, koji srpski zakon propisuje, kao granicu za utvrđivanje dominantnog položaja. U presudi Komisije iz 2008. stavovi o zloupotrebi farmera nisu ni na koji način utvrđeni, niti obrazloženi. U februaru 2009.godine Vrhovni sud Srbije je poništio presudu Komisije.
Retroaktivna priroda ovih kazni, kao i način na koji je Komisija vodila proces, nedozvoljeni su po zakonima Srbije, a u isto vrijeme su i materijalni prekršaj holandsko-srpskog bilateralnog sporazuma o investicijama i praksi Evropske unije.
– Ova nedavna presuda i način na koji je čitav slučaj vođen značajno oslabljuju kredibilitet pravnih i regulatornih institucija Srbije i daju loš primjer u trenutku kada zemlja traži prijem u Evropsku uniju i Svjetsku trgovinsku organizaciju – izjavio je Donald Maklaren, bivši ambasador Velike Britanije.
Premije
Mljekare DFG-a su jedine srpske mljekare sa dozvolom za izvoz u zemlje Evropske unije zahvaljujući investicijama od preko 200 miliona evra u ovaj sektor. Pored toga tokom posljednjih pet godina, DFG je direktno uložio preko 50 miliona evra u podršku farmerima, a u prosjeku plaća 20 odsto višu otkupnu cijenu u odnosu na prosječne cijene mlijeka u Srbiji. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.