DAVOS, Svjetski ekonomski forum u Davosu završen je sa opreznim optimizmom u vezi sa izgledima svjetske privrede i pozivima na ekonomski rast koji će pomoći najsiromašnijima i nezaposlenima koji demonstriraju.
Petodnevni Svjetski ekonomski forum održan je istovremeno s protestima u Tunisu i Egiptu zbog manjka posla i političkih zloupotreba, što je pitanje siromaštva i posljedica sve veće nesigurnosti postavilo visoko na dnevni red skupa u švajcarskom zimovalištu.
Prošli su dani, rečeno je na forumu, kada je bilo dovoljni reći da će neki ljudi zaraditi, a onda izdržavati druge. Novi model mora da se proširi na najšire mase i ukaže da je moguće stvoriti dovoljnu osnovnu stabilnost i posao za sve ljude.
Povećanje cijena hrane može da dovede do poskupljenja druge robe i politički opasne inflacije širom svijeta, kažu stučnjaci. Visoke cijene koje idu uz nezaposlenost bile su jedan od razloga demonstracija protiv vlada u Aziji prošle godine.
Pitanje rizika i mogućnosti svjetske privrede dominiralo je raspravama u Davosu, a rastuća pažnja je ukazana posljedicama globalizacije i povezanosti svijeta preko interneta. Lekcija Wikileaksa izazvala je burnu debate, ali ne i saglasnost oko toga šta vlade, poslovni krugovi i Internet treba da urade i da li na tom polju treba da bude bilo kakve regulative.
Više od 2.500 učesnika se saglasilo da za ekonomiju dolaze bolji dani, ali i da postoje prepreke na putu oporavka. Zaključak je da ne treba biti previše optimističan jer se još nije izašlo iz škripca. Beta
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.