LJUBLJANA, Ekonomiji Slovenije nedostaje strukturna nekonkurentnost, ali je to bilo skrivano prije nastanka krize, kaže slovenački ekonomista Igor Masten.
On je izrazio uvjerenje da bi odbacivanje reforme penzionog sistema na referendumu štetilo kreditnom rejtingu te zemlje.
Reforma penzijskog sistema je ključni element za obezbjeđivanje ekonomske održivosti javnih finansija i njeno odbijanje daće konačni argument za smanjenje kreditnog rejtinga Sloveniji, rekao je Masten.
“To će biti praćeno sa više pozajmica, što bi direktno imalo negativan uticaj na ekonomsku aktivnost. Nakon toga, Slovenija će morati da plati zbog starenja populacije i već visoke takse bi bile dodatno povećane”, upozorio je Masten, koji vjeruje da bi to dalje štetilo i konkurentnosti.
On takođe smatra da međunarodna investiciona zajednica “drži na oku” rad ministra finansija Franca Križaniča, u vezi sa javnim dugom i deficitom, nakon što je Sud za reviziju ukazao na nepravilnosti i tražio njegovo razrješenje.
Ukoliko se pronađu velike nepravilnosti, država bi izgubila kredibilitet u inostranstvu, a Slovenija u velikoj mjeri zavisi od tog novca, rekao je on.
Masten je, međutim, primjetio da trenutni dug Slovenije, koji je na 40 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) nije problematičan, jer se evropski prosjek kreće između 65 i 75 odsto BDP-ja.
Čak i ako Sud za reviziju pokaže da su navodne nepravilnosti tačne, dug Slovenije i dalje ne prelazi 50 odsto BDP-ja, rekao je Masten. Tanjug