SARAJEVO, Direkcija robnih rezervi FBiH raskinuće ugovor o skladištenju pšenice sa “Klasom” Sarajevo nakon plasiranja u javnost netačne informacije o nekvalitetnoj pšenici u robnim rezervama.
Tončo Bavrka, direktor Direkcije robnih rezervi FBiH, tvrdi da je pozadina te informacije neudovoljavanje zahtjevu “Klasa” da im bude pozajmljena pšenica kako bi pravili peciva, te priprema podloge za povećanje cijena hljeba i brašna.
U medijima je u utorak objavljeno da je analiza utvrdila da dio pšenice iz robnih rezervi nabavljen iz Srbije nije za ljudsku upotrebu.
“Iznenađen sam i začuđen. Tu su izgleda otvoreni frontovi do kraja. To je interna ‘Klasova’ analiza, a zvanična analiza je pokazala da je pšenica u robnim rezervama kvalitetna. ‘Klas’ je tražio namjensko brašno za peciva. Međutim, mi kupujemo pšenicu za brašno za hljeb i nemamo namjeru intervenirati prema stanovništvu sa pecivima”, dodao je Bavrka.
Napomenuo je da je poslao dopis “Klasu” da se opredijeli da li će prihvatiti pšenicu iz robnih rezervi za pravljenje hljeba ili da će biti raskinut ugovor o skladištenju, ali da će nakon pisanja u medijima ugovor sigurno biti raskinut.
Istakao je da je “Klas” tražio pozajmicu pšenice, te da je Vlada Kantona Sarajevo odlučila da im pomogne, donijevši odluku kojom im pozajmljuje 4.500 tona pšenice iz Direkcije robnih rezervi KS, od čega 3.500 tona preko Direkcije robnih rezervi FBiH.
Ovu ponudu “Klas” je odbio uz obrazloženje da mu je potrebno 20.000 tona pšenice, a odluka Vlade KS šokirala je ostale proizvođače hljeba u Kantonu Sarajevo koji su istakli da je riječ o favoriziranju jednog proizvođača i tražili da i oni budu uključeni u ovu pozajmicu.
Irmela Cero, portparol “Klasa”, u utorak je rekla da ne mogu komentarisati Bavrkine optužbe. Dodala je da su tražili 20.000 tona jer im je to dovoljno za tromjesečnu proizvodnju i snadbijevanje brašnom malih pekara u KS. Istakla je da bi 1.000 tona bilo dovoljno samo za dva-tri dana, dok 3.500 tona iz federalnih rezervi ne odgovara kvalitetom jer koriste samo visokokvalitetnu pšenicu za hljeb.
“I dalje smo spremni učestvovati u svim programima koje ponude vlade KS i FBiH s ciljem zaustavljanja rasta cijena brašna i hljeba”, kazala je Cero.
Iz Vlade KS su juče sa sjednice saopštili da izražavaju žaljenje zbog odluke “Klasa”, ali da nisu u mogućnosti ponuditi drugačije aranžmane. U ovoj vladi nismo uspjeli saznati da li to znači da odustaju od intervencije na tržištu.
Na odluku o pozajmljivanju pšenice “Klasu” Vlada KS se odlučila kako bi ublažila poskupljenja, a plan je bio da cijene narodnog i polubijelog hljeba budu niže za deset odsto. Upravo su zbog ograničene ponude pšenice na tržištu i njene visoke cijene mlinari i pekari u FBiH najavili nova poskupljenja. I pekari iz RS su najavili da će u skorijem periodu doći do poskupljenja za 10 do 20 feninga.
Brašno za narodne kuhinje
Uskoro će u narodne kuhinje biti distribuirano brašno iz federalnih robnih rezervi kako bi bila pružena pomoć najugroženijim građanima nakon poskupljenja hljeba za 20 odsto, koje se desilo prije više od mjesec.
Direktor Direkcije robnih rezervi FBiH Tončo Bavrka kazao je da će uskoro biti okončan tender za izbor najpovoljnijeg mlina koji će samljeti 500 tona pšenice za potrebe narodnih kuhinja. Dodao je da je od kantonalnih vlada zatražio da se izjasne žele li uzeti pšenicu iz robnih rezervi i plasirati je na tržištu kroz brašno koje će imati zaštitnu cijenu. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.