PODGORICA, Projekat pod nazivom „Podrška jačanju kapaciteta u sektoru šumarstva“, vrijedan milion evra, trebalo bi da doprinese uspostavljanju održivog gazdovanja i efektivnog upravljanja šumama, kao i jačanju kapaciteta u tom sektoru u Crnoj Gori.
Tim lider-projekta, Piter Mekkarter, kazao je da će uspostavljanje održivog gazdovanja doprineti primjeni ključnih evropskih standarda zaštite životne sredine i društveno-ekonomskim razvojnim politikama i propisima o šumskim proizvodima.
– Svrha je jačanje kapaciteta sektora šumarstva Crne Gore kroz uspostavljanje i obuku za sisteme održivog gazdovanja šumama u skladu sa standardima EU, posebno propisima o plasmanu državnih proizvoda i o ruralnom razvoju – kazao je Mekkarter na konferenciji za novinare povodom početka realizacije projekta.
On je saopštio da EU u projektu učestvuje sa 750.000 evra, luksemburška Agencija za razvojnu saradnju sa 125.000, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja sa 25.000, a Uprava za šume sa sto hiljada evra.
Šef delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, Leopold Maurer, kazao je da ulaganje u sektor šumarstva predstavlja investiciju u budućnost, kao i da je to jedan od najjačih potencijala za razvoj ruralnih područja na sjeveru Crne Gore.
– Crna Gora ima dobre šumske resurse, a jačanje kapaciteta državnih šumarskih institucija trebalo bi da doprinese da se na pravi način gazduje šumama – rekao je Maurer.
On je dodao da bi realizacijom dvogodišnjeg projekta trebalo da se ojačaju unutrašnji kapaciteti u državnim šumarskim institucijama u cilju obezbjeđivanja izgradnje kapaciteta za osoblje šumarske struke, radnike u privatnom sektoru i pružanje usluga privatnim vlasnicima šuma.
Maurer je najavio i da će kroz projekat biti uspostavljen sistem monitoringa i upravljanja informacijama u skladu sa propisima i standardima EU.
Ministar poljoprivrede, Tarzan Milošević, saopštio je da su, uz poljoprivredu, šume u Crnoj Gori najznačajniji resurs seoskih područja u ekonomskom, ekološkom i socijalnom smislu.
– Ciljevi ruralnog razvoja biće integrisani u upravljanje i gazdovanje šumama i šumskim zemljištima, kako bi doprinijeli bržem ekonomskom rastu ruralnih područja, pogotovo na sjeveru, kao i smanjenju siromaštva i regionalnih razlika – naveo je Milošević.
On je uvjeren da će zajedničke aktivnosti partnera u realizaciji projekta u naredne dvije godine ojačati kapacitete sektora šumarstva u Crnoj Gori.
Kadrovi
Direktor Uprave za šume, Radoš Šućur, očekuje da će osposobljeni kadar te institucije, kao ciljna grupa projekta, doprinijeti implementaciji ključnih standarda EU predviđenih projektom i budućim aktivnostima. Novosti