BEOGRAD, Odluka o prodaji državnih obveznica u evrima donijeta je na osnovu procjene da je to korisno za državu jer su strani investitori zainteresovani za te dugoročne hartije od vrijednosti, rečeno je danas u Ministarstvu finansija Srbije.
Dodatni razlog što se država odlučila da na dvije aukcije u februaru proda obveznice ukupne nominalne vrijednosti 400 miliona evra je obezbjeđivanje novca za finansiranje budžetskog deficita na duži rok.
Prva aukcija državnih hartija u vrijednosti u evrima zakazana je za 9. februar kad će na prodaju biti ponuđene pedesettronedjeljne (371 dan) diskontne obveznice ukupne nominalne vrijednosti 200 miliona evra.
Za 14. februar zakazana je aukcija petnaestogodišnjih kuponskih obveznica u vrijednosti 200 miliona evra koje će biti isplaćivane polugodišnje, po stopi od 5,85 odsto.
Ministarka finansija Srbije Diana Dragutinović je, predstavljajući budžet za 2011. godinu izjavila da je emitovanje evroobveznica posljednji korak za koji će se država odlučiti, ali da je stanje na finansijskom tržištu trenutno povoljno za prodaju tih vlasničkih papira zbog velike zainteresovanosti stranih investitora i pada kamata.
Do sada se država nije zaduživala prodajom dugoročnih hartija od vrijednosti u evrima, a prva aukcija zapisa indeksiranih u evrima bila je 29. decembra 2010. godine kad su prodati svi ponuđeni šestomjesečni zapisi ukupne vrijednosti 21 milijardu dinara po godišnjoj prinosnoj stopi od 5,25 odsto.
Prodaja državnih zapisa indeksiranih u evrima izazvala je jačanje domaće valute, jer su učesnici na finansijskom tržištu podavali devize da bi obezbijedili dinare za kupovinu tih hartija od vrijednosti.
Procjene stručnjaka su da bi i prodaja obveznica u evrima mogla da utiče na smirivanje, pa čak i obaranje deviznog kursa, ukoliko se strani investitori odluče za kupovinu.
Od početka 2011. godine povećano je interesovanje za kupovinu kratkoročnih dinarskih državnih zapisa, a na današnjoj aukciji prodati su svi ponuđeni tromjesečni zapisi ukupne nominalne vrijednosti tri milijarde dinara, po godišnjoj kamatnoj stopi od 13,50 odsto.
Prema planu Uprave za javni dug Ministarstva finansija u prvom tromjesečju ove godine na prodaju će biti ponuđeni zapisu ukupne vrijednosti 97 milijardi dinara. Beta