BEOGRAD, Ministarstvo trgovine Srbije dogovorilo se u petak sa Unijom pekara da se Uredba o proizvodnji hljeba „sava“ od brašna T-500 produži za još šest mjeseci po njenom isteku u martu, kako bi cijena tog hljeba i dalje ostala na maksimalnom nivou od 44 dinara.
Ministar trgovine Srbije Slobodan Milosavljević rekao je da je dogovoreno da se pekarima isporuči još jedna količina pšenice od predviđenog kontingenta od 100.000 tona iz Robnih rezervi.
– Uredba je obavezala pekare da 40 odsto dnevne proizvodnje mora biti od brašna T-500, gdje je marža ograničena na 9,14 odsto, rok plaćanja na 20 dana, a maksimalna remitenda na pet odsto – rekao je ministar trgovine.
Predsjednik Unije pekara Zoran Pralica precizirao je da je dogovoren kontingent isporuke od 50.000 tona pšenice navodeći da je ovoga puta povećana zainteresovanost pekara. On je dodao da se pekari nadaju da će poslije nove žetve cijena pšenice pasti tako da oni neće biti na gubitku ako hljeb budu prodavali po 44 dinara.
Cijena hljeba u Srbiji razlikuje se od grada do grada. Najjeftinija je u naseljima nadomak Niša – nađe se vekna i za 28 dinara, a najskuplji je, i do 56 dinara, u Novom Sadu. Svega dinar od subote će plaćati i Somborci. Nije isključeno da će ih uskoro dostići i pekare u Zrenjaninu, Boru, Zaječaru i Negotinu gdje još nisu zaživjeli korigovani cjenovnici.
Novi Sad
Vekna hljeba, od 600 grama se u malim pekarama u Novom Sadu od prije nekoliko dana kupuje po cijeni koja varira od 45 pa sve do 56 dinara. Cijena, kako objašnjava Slobodan Stričević, predsjednik Udruženja pekara Novog Sada, zavisi najviše od cijene brašna, koje pekari sada plaćaju od 37 do 43 dinara po kilogramu, kao i od mlina koji ga proizvodi. Utiče i da li se hljeb i peciva peku u samoj pekari, ili moraju da se razvoze po radnjama, kao i kapacitet pekare.
AD „Hljeb“, novosadska industrijska pekara, kako najavljuje Zoran Jaćimović, generalni direktor, cijenu hljeba povećaće za 20 odsto za najviše nedjelju dana.
Sombor
Pekari u Somboru su donijeli odluku o poskupljenju hljeba, a novi cjenovnik primjenjuje se od subote. Vekna od 500 grama umjesto 44 koštaće 55, sječeni hljeb biće 60, dok će za specijalne vrste hljeba građani morati da izdvoje do 70 dinara. Pekari se, međutim, još preračunavaju da li će pecivu podići cijenu za pet dinara.
Pirot
U prodavnicama AD „Blagoje Kostić – Crni Marko“, najvećeg proizvođača hljeba u Pirotskom okrugu, vekna bijelog hljeba od 500 grama košta 40 dinara. Kod manjih proizvođača, kojih na ovom području ima preko 40, cijene variraju od 32 dinara za crni kojeg nema dovoljno, do 38 dinara za bijeli hljeb od 500 grama. Zbog poskupljenja brašna, poskupjeće i hljeb kažu pekari u pirotskom kraju, koji gubitke na hljebu pokrivaju zaradama na pecivu.
Zrenjanin
Zrenjaninski pekari još nisu podigli cijene hljeba. U petak su se po 42 dinara prodavale vekne (500 grama) takozvanog „narodnog“ hljeba kod većine ovdašnjih pekara. Ovu cijenu „drži“ i AD „Žitoprodukt“ – najveći proizvođač hljeba i peciva u srednjem Banatu. U nekoliko ovdašnjih pekara u petak su u izlozima reklamirali hljeb po cijeni od 32 i 34 dinara za veknu, dok se bajat hljeb (preostao od prethodnog dana) ovde, po tradiciji, prodaje u pola cijene.
Niš
Trenutna cijena vekne od pola kilograma iz privatnih pekara u gradu na Nišavi košta od 28 do 30 dinara. Industrijski hljeb iste težine, proizveden u „Žitopeku“, najvećoj pekari u ovom kraju, u samom Nišu staje od 32 do 38, a u okolnim naseljima od 28 do 38 dinara.
– U narednim danima ipak očekujemo poskupljenje hljeba,a predviđanja su, da će u privatnim pekarama vekna stajati maksimalno 35, a „Žitopekova“ između 40 i 45 dinara – kaže predsjednik Unije pekara u Nišu Bratislav Vukadinović.
Kraljevo
Uprkos najavama pekara, hljeb se u Kraljevu i dalje prodaje po „starim“ cijenama – od 35 do 40 dinara za veknu bijelog, odnosno polubijelog hljeba. Pekari se još nisu dogovarali o eventualnom poskupljenju koje će, najvjerovatnije, uslijediti već u drugoj polovini februara.
Timočka Krajina
Hljeb u Timočkoj Krajini nije poskupjeo. Vekne bijelog hljeba, u zavisnosti od proizvođača i gramaže, u Zaječaru koštaju od 30 do 38 dinara. Najveći proizvođač u ovom kraju, zaječarski „Žitopromet“ dok im traju zalihe brašna, nabavljenog po staroj cijeni, ne planiraju poskupljenje.
I u Boru privatni pekari za sada ne najavljuju povećanje cijene hljeba, iako je, kažu, brašno poskupjelo „toliko da je proizvodnja po sadašnjim cijenama nerentabilna“. U kladovskoj pekari „Bratić“ kažu da su cijenu hljeba korigovali 6. januara, pa tako vekna narodnog hljeba (500 grama) staje 37 dinara. U Negotinu se hljeb, u zavisnosti od proizvođača, prodaje po cijenama od 30 do 42 dinara, koliko staje somun od 500 gr.. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.