BEOGRAD, Članice Srpskog udruženja za energiju vjetra (SEWEA) imaju potencijal da u naredne četiri godine u Srbiji izgrade vjetroparkove instalisane snage 1 000 megavata i na taj način ulože oko milijardu evra.
Udruženje je međutim upozorilo da to investiranje u potpunosti može biti zaustavljeno, ako se ne izmjene pojedine odredbe Nacrta zakona o energetici koje se odnose na obnovljive izvore energije.
Predstavnica Udruženja Maja Turković najavila je da će Ministarstvu rudarstva i energetike Srbije zbog toga podnijeti niz zahtjeva za izmjene nacrta tog zakona, koji je u javnoj raspravi do 10. februara.
Turkovićeva je na konferenciji za novinare rekla da se ovo udruženje zalaže za izmjenu postojećeg modela ugovora o kupovini električne energije, koji je neprihvatljiv za investitore, jer se potpisuje tek po završetku izgradnje elektrane i dodala da se oni zalažu za potpisivanje tog ugovora sa “Elektroprivredom Srbije” odmah po pribavljanju lokacijske dozvole, jer u suprotnom ni jedna banka neće htjeti da finansira te projekte.
Ona je navela da je jedan od nedostatka novog nacrta zakona i to što ne postoje jasni tehnički zahtjevi i procedure potrebne za povezivanje vjetroparkova na električnu mrežu i što bi trebalo da se ugovor o priključenju na mrežu potpisuje po dobijanju lokacijske dozvole, umjesto kao što je predviđeno po dobijanju građevinske dozvole.
Prema riječima Turkovićeve, potencijalne lokacije za izgradnju vjetrogeneratora u Srbiji mogle biti u Inđiji, Vršcu, Alibunaru, Kovinu, Kuli, Plandištu, jer Srbija ima dobar potencijal energije vjetra, koji je druge i treće klase.