ŠAMAC, U BiH ima više od 60 000 oštećenih žiranata, od kojih u Šamcu više od 700, a do sada se zbog dugovanja u ovoj opštini ubilo 10 ljudi, podaci su Udruženje za zaštitu žiranata BiH.
Predstavnici Udruženja poručili su na današnjoj konferenciji za novinare u Šamcu da je ovaj problem potrebno riješiti sistemski, uz pomoć nadležnih institucija, i svim mogućim sredstvima opteretiti sve koji su dizali kredite.
Predsjednik Udruženja Jovica Cvjetković rekao je da su za očajan položaj prevarenih žiranata u cijeloj zemlji odgovorne institucije, prvenstveno Agencija za bankarstvo BiH, koja nije kontrolisala odobravanje kredita. On je istakao da veliki broj žiranata otplaćuje tuđe dugove, jer su banke netransparentno, neodgovorno davale kredite prezaduženim licima.
“Obaveza Agencije je da kontroliše odobravanje kredita, jer na taj način štiti depozitare i depozite. Međutim, Agencija to nikada nije uradila, jer je nije interesovalo”, naglašava Cvjetković.
Udruženje smatra da bi Odbor za reviziju u Narodnoj skupštini Republike Srpske (RS) trebalo da naredi reviziju učinka Glavnoj službi revizije u Agenciji za bankarstvo unazad pet-šest godina. “Inspektor Agencije za bankarstvo nije kontrolisao kreditni dosije i mehanizam odobravanja i poštivanje kriterijuma odobravanja kredita”, naveo je Cvjetković.
Udruženje za zaštitu žiranata BiH zahtijeva da Narodna skupština RS podrži Nacrt zakona o jemstvu, koji štiti dužnika i jemca. Na taj način bi bilo zaštićeno 90 odsto žiranata u RS i BiH.
“Na nivou BiH, pri Predstavničkom domu u Komisiji za finansije i budžet, postoji inicijativa i čeka se formiranje vlasti za izmjene i dopune Zakona o jemstvu. Trenutni zakoni nisu loši, ali je problem što se ne provode. Prisutna je i zloupotreba prava i nedopustivo je da jedan sudija isti zahtjev donese po istom predmetu u korist žiranta, a njegov kolega u drugom gradu po istom slučaju donese kontra rješenje. Onda se dovodi u pitanje edukacija sudija i pravosudnih organa”, naglašava Cvjetković.
On je dodao da je činjenica da je 100 odsto kapitala u bankama BiH privatno, 90 je odsto inostrani kapital, tako da sav profit koji žiranti plaćaju posredstvom visokih kamata odlazi iz BiH.
Cvjetković je naglasio da je žirantima stavljena omča oko vrata, jer banke ne čekaju. On je upozorio da će, ako se ništa ne promijeni, žiranti u cijeloj zemlji izaći pred banke.
Današnjoj konferenciji za novinare prisustvovali su i predsjednik Upravnog odbora Udruženja za zaštitu žiranata BiH Mitar Mitrović i oštećeni žirant privrednog društva “Jovana rad” iz Šamca Slobodan Ilinčić. Srna