BEOGRAD, U posljednjih sedam godina postojanja industrije dobrovoljnih penzijskih fondova u Srbiji, samo 2006. i prošle godine nije ostvaren rast investicione jedinice viši od stope inflacije. Lani je prinos FONDEX-a bio deset odsto, dok je inflacija bila 10,3 odsto, rekli su danas predstavnici dobrovoljnog penzijskog fonda Dunav
„Pošto su dinarske uplate u dobrovoljne penzijske fondove dugoročne, cilj industrije je da u nekoliko decenija ostvari pristojan prinos za svoje članove“, kazao je Milan Kovač direktor DPF Dunav predstavljajući rezultate te kompanije.
Ta kompanija 70 odsto ulaganja ima u dinarima, 30 odsto u evrima, ali će odluku o povećanju deviznih ulaganja donijeti samo ako procjeni da je na taj način bolji prinos za njihove članove.
On je dodao da na poslovanje penzijskih fondova utiče pad zaposlenosti u zemlji, ali da je ohrabrujuće što je imovina fondova rasla u godinama krize i dostigla 10 milijardi dinara lani. Sa 41 odsto tržišta i imovinom od četiri milijarde dinara, DPF Dunav je lider na tržištu. Prinos jedinice lani je bio 9,4 odsto.
Najveći dio uplata, 87 odsto, stigao je od poslodavaca za svoje zaposlene, dok je prema Kovačevim riječima primjetan trend da pojedinci uplaćuju za sebe. Takve duple uplate sve su češće otkad se putem administrativne zabrane na uplatu do 4.343 dinara ne plaća porez.
Dobrovoljne penzije uglavnom uplaćuju ljudi koji imaju više od 40 godina dok je poželjno da se krene sa uplatama u penzijske fondove od 25 ili 30 godina jer se na taj način obezbjedi pristojna privatna penzija do 60 godine, kazao je Kovač.
Od svog osnivanja prije sedam godina, DPF Dunav je dosad isplatio gotovo 600 miliona dinara za 16.000 članova ili prosječno oko 37.500 dinara po članu. Emg.rs
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.