BANJALUKA, Komunalna preduzeća u RS poslovala su u prvoj polovini prošle godine s ukupnim gubitkom od pet miliona KM, pokazuju polugodišnji finansijski izvještaji tih firmi za 2010. godinu.
Naime, posmatrajući rezultate poslovanja komunalnih preduzeća u RS na uzorku od 50 firmi, dolazi se do podatka da su zabilježili ukupnu polugodišnju zbirnu dubiozu od 5,6 miliona KM.
Pomenuti podaci pokazuju da su 23 komunalna preduzeća u RS, ili nešto manje od polovine posmatranih, ostvarila minus od čak 6.797.349 KM, a da je stvar još alarmantnija pokazuje činjenica da je preostalih 27 preduzeća u svom polugodišnjem izvještaju ostvarilo dobit od “mršavih” 1,1 milion KM.
Među njima se kao najveći gubitnik izdvojila banjalučka “Toplana” s ostvarenim polugodišnjim minusom od čak 4,3 miliona KM, dok je najveću dobit od posmatranih komunalaca ostvarilo preduzeće “Vodovod i komunalije” iz Zvornika, koje se nalazi u ukupnom “plusu” od 236.251 KM.
Komunalci koji su negativno poslovali složni su u tome da je glavni razlog taj što cijene svojih usluga nisu mijenjali godinama.
U preduzeću “Toplana” iz Banjaluke, koje se prema ovim podacima nalazi u najvećoj dubiozi, izražavaju nadu da će se finansijski rezultat popraviti nakon što su od 1. januara ove godine povećali cijenu isporuke toplotne energije za 22 odsto, ali naglašavaju da ni to nije ekonomska cijena grijanja.
Žaklina Mijatović, portparol ovog preduzeća, kazala je da je osnovni razlog negativnog poslovanja disparitet postojećih cijena.
“Razlika u cijeni je glavni razlog ovog stanja, a nikako nedomaćinsko poslovanje menadžmenta preduzeća”, kazala je Mijatovićeva.
Ona je navela da cijena grijanja nije mijenjana pet godina, a da je u tom periodu cijena mazuta kao osnovnog energenta konstantno rasla.
Podaci istraživanja polugodišnjih poslovanja komunalaca pokazali su da je komunalno preduzeće “Vrelo Bioštica” iz Sokoca zabilježilo minus od 154.281 KM.
Dragana Šolaja, izvršni direktor za pravne i ekonomske poslove u ovom preduzeću, kazala je da će prema njihovim procjenama gubitak ove firme biti još veći.
“Prvi razlog zabilježenog gubitka je neadekvatna cijena naših usluga, koja nije povećavana od 2007. godine”, rekla je Šolaja.
Ona je kao primjer navela da je cijena struje porasla, ali da je uprkos tome cijena njihovih usluga ostala ista.
Kako nam je kazala Slobodanka Gajić, rukovodilac službe računovodstva u preduzeću “Vodovod i komunalije” iz Zvornika, koje je zabilježilo pozitivno poslovanje prema polugodišnjem izvještaju, navela je da je prihod od 236.251 KM ostvaren na osnovu fakturisane realizacije – sistem uručenog računa.
Komentarišući ove podatke, Milanko Dujo, predsjednik Udruženja komunalno-uslužnih djelatnosti RS, istakao je da cijene usluga ovih preduzeća nisu ekonomske i da one stvaraju gubitke.
Top 5 gubitnika
Komunalno preduzeće Deficit (u KM)
1. “Toplana” Banjaluka 4.341.782
2. “Vodovod” Banjaluka 639.544
3. “Vodovod” Prijedor 305.906
4. “Toplana” Gradiška 260.531
5. “Vrelo Bioštica” Sokolac 154.281
Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Logično, pred svake izbore kao i u sva druga javna preduzeća, naslažu desetine i stotine novih radnika, tako su i troškovi povećani,a nije se planiralo na vrijeme povećanjem cijene, ali nema veze izbori su prošli, isplatilo se, a novim povećanjima cijena smanjiće se gubici, uvijek je tu i kredit da potpomogne!