BEOGRAD, Značajniji pad inflacije u Srbiji očekuje se od juna, tako da bi se ona krajem godine kretala na nivou od oko šest odsto. Rast cijena dostići će vrh krajem prvog tromjesečja ili početkom drugog, a zatim se u drugoj polovini godine očekuje i njen pad.
Ove prognoze u srijedu je iznio Bojan Marković, viceguverner NBS, dodajući da bi mjere monetarne politike i očekivana stabilizacija cijena hrane sa novom poljoprivrednom sezonom, trebalo da dovedu do pada inflacije u drugoj polovini 2011. i njenog postepenog približavanja cilju koji za kraj godine iznosi 4,5 plus-minus 1,5 odsto.
– Ključni rizici u ovoj projekciji inflacije odnose se na moguće brže povećanje zarada u javnom sektoru, rast regulisanih cijena i cijena primarnih poljoprivrednih proizvoda, kao i brži od očekivanog pad ili rast premije rizika Srbije – naglasio je Marković.
Nakon posljednjih političkih dešavanja u Srbiji, kretanja na deviznom tržištu u granicama su normale, a centralna banka prati situaciju i činiće sve da održi stabilnost.
– Dinar jača u odnosu na evro od decembra, a jedan od razloga za jačanje domaće valute je što je premija rizika zemlje u padu od novembra, a to znači i jeftinije zaduživanje srpske države i privrede na međunarodnom tržištu – naglasio je Marković. – Drugi razlog za jačanje dinara je rast neto prodaje deviza bankama od strane stranih investitora od kraja prošle godine. U decembru, januaru i prvih 11 dana februara strani investitori bankama su prodali 538 miliona evra, dok je u prvih 11 mjeseci 2010. godine ta prodaja iznosila oko 455,8 miliona.
Kupljene dinare strani investitori koriste za ulaganje u državne dinarske hartije od vrijednosti, ulazak u svop transakcije, polaganje na dinarske depozitne račune kod banaka i slično.
– Interesovanje stranih investitora dovelo je do pada kamatnih stopa na državne dinarske hartije od vrijednosti, precizirajući da je krajem četvrtog tromjesečja prošle godine zaustavljen rast kamata koje su bile dostigle maksimalni nivo od 15 odsto – istakao je Marković.
Obveznice
Izdavanje državnih obveznica u evrima nije imalo uticaj na kurs – rekao je Bojan Marković.
– Strani investitori dolaze sa evrima i njima kupuju te hartije od vrijednosti, a uticaj nije imalo ni izdavanje obveznica indeksiranih u evrima u decembru, koje su bile šestomjesečne, i stranim investitorima nije bilo dozvoljeno da ulažu u njih. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.