BANJALUKA, U skladištu banjalučke špediterske firme „Meridian“ jedanaestu godinu propada visokotehnološka oprema, vrijedna 13 miliona maraka, jer Carinska ispostava ne dozvoljava vlasniku da je preuzme, tvrdi Ranko Radoja vlasnik firme „Corador“.
Firma “Corador” pokušala je još 2000. godine uvesti mobilnu telefonsku centralu kapaciteta 700 hiljada brojeva. Zbog papirologije i propisa skladištena je kod špeditera „Meridan“ pod carinski nadzor gdje se i dan danas nalazi.
U Upravi za indirektno oporezivanje BiH koja je preuzimajući poslove bivše Uprave carina RS, preuzela i ovaj predmet, kažu da 2000. godine firma “Corador” nije imala dozvolu za uvoz telekomunikacione opreme u BiH, te ona nije ni mogla biti uvezena u BiH.
Ranko Radoja vlasnik firme “Corador” tvrdi da to nije tačno i pita ako im nije bio dozvoljen uvoz kako su im dozvolili skladištenje te robe, odnosno ulazak u proceduru carinjenja.
.
Ni uvesti ni izvesti
Telefonske centrale su plaćene devet miliona KM, a mogle su biti prodate čak i za 70 miliona koliko je bila najveća ponuda koju je “Corador” dobio. Međutim, “Corador”, tvrdi njen vlasnik, niti je može uvesti u BiH, niti može preuzeti i vratiti u inostranstvo. Ne može je ni prodati nekome, iako je poslednja ponuda iz Iraka iznosila 38 miliona dolara. “Corador” je tužio državu tražeći robu i odštetu za izgubljenu dobit. Slučaj je stigao do Ustavnog suda BiH.
„Osnovni tužbeni zahtjev je 12,8 miliona KM. Ovo nisu Alijagićeve elektrone koje su fikcija, ovo je vidljivo, nešto što je očito. Nadam se da će sud presuditi u moju korist i uz robu da ću dobiti i odštetu za izgubljenu dobiti svih ovih godina“, kaže Radoja.
.
Prijava ili evidencija?
Rješenjem Uprave za indirektno oporezivanje firmi “Corador” je 2005. godine dozvoljeno da uzme robu. Međutim, to se nikada nije desilo. Uprava tvrdi da “Corador” nikada nije podnio “Carinsku prijavu za izvoz robe”, što osnovni i polazni dokument na osnovu kojeg se može bez problema, redovnom procedurom, preuzeti robu.
“Zašto vlasnik i poslije nekoliko naših uputstava nikada nije podnio carinsku prijavu za izvoz to je poznato samo njemu“, kaže Ratko Kovačević portparol UIO BiH.
Međutim, Radoja kaže da prijavu nije moguće podnijeti jer robe jednostavno nema u carinskoj evidenciji. „Kada moj špediter ukuca u sistem moju oznaku robe i firmu, na računaru se samo pokaže da je u pitanju neka greška. Robe jednostavno nema u sistemu“, kaže Radoja objašnjavajući to činjenicom da je roba evidentirana u programu koji je te 2000. godine koristila Uprava carina RS, dok UIO BiH radi sa drugim softverom. Iako su preuzeli svu evidenciju od bivše Carina RS, njegovu telefonsku centralu, kaže očito nisu, tako da sada, paradoksalno, roba fizički postoji, ali je nigdje nema u “papirima”.
.
Troškovi skladištenja 400 hiljada KM
Radoja tvrdi da iza svega stoje lični interesi, određene grupe bivših političkih funkcionera koji su ga već nekoliko navrata pokušali prevariti i uzeti mu opremu vrijednu desetine miliona KM.
Do odluke Ustavnog suda BiH pred kojima je pokrenuta apelacija, telefonska centrala od 700 hiljada brojeva, propada. Štetu trpi i špedicija “Meridian”.
„Za desetina godina skladištenja od “Coradora” potražujemo 400 000 maraka“, kaže Anđelko Šobot direktor “Meridiana”.
13 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Balkanska birokratija nema joj premca….
Telefonska centrala za 700 hiljada brojeva. To je veci kapacitet nego sto ima Telekom Srpske.
Poznat mi je slučaj od ranije i znam ko su sve suvlasnici preduzeća tj. sjećam se kad su skupljali pare da pokrenu to sve i velik su novac uložili, neki su posije jednostavno bankrotirali, a neki su i dan danas švorc. Po meni mudar je to potez bio, ali su trebali znati da bez reketa u ovoj državi ništa ne funkcioniše sem, ako imaš nekog u vrhu svog. Da su potplatili ljude tada sada bi im naredni 20 naraštaja bilo obezbjeđeno.
Dali je ovako nesto moguce? Mi se spremamo da uvezemo – takoreci fabriku – hocemo li i mi zaglaviti? O kakvim dozvolama je ovde rec? dali stvarno ima zakona da roba “normalne/proizvodne” sadrzine nemoze da se uvede? Kakve ime veze uvoz sa dozvolom rada na mobilnim frekvencijama? Znaci li to da je nemoguce uvesti doktorske slusalice – ako osoba nije doktor, te i ako nema dozvolu za slualice?
Ima li neko odgovora, na ovakve, po izgledu gluposti, ali ako ljudi gube pare, to nisu gluposti!
Sta sam sve dozivio na Carini i u carinskim postupcima je van svake zdrave pameti logike.Juce mi je partner iz Italije poslkao robu i napisao izjavu da roba ne sluzi za proizvodnju oruzja i da
je porijeklo iz evropske zajednice te da mogu koristiti preferncijale.Carinik i spediter mi nisu odobrili preferncijale zato sto je trebalo umjesto “EVROPSKE ZAJEDNICE”u izjavi pisati “EVROPSKE UNIJE.Ne dao Vam bog da Vam robu svale u skladiste
citava svita lesinara se pojavi kako da vam je oduzmu.Jedna rijec na pogresnom mjestu jedan zarez vas moze kostati milione.Uvozio sam opremu iz Njemacke za parking sisteme i Nijemac dao izjavu i Euro 1.obrazac da je roba iz “EU”.Carinik izvrsi pregled i nadje jedan otpornik vrijednosti 0,05 Eura da je iz Kine i ne odobri preferncijale Dzaba ostali 49 999,95 Eura iz njemacke.
Zorane, otvaras nam oci, hvala – Dali je u pitanju lesinarstvo, sto se zoves Zoran ili je pak to navika?
kad sam ja imao problema sa carinom i to prilikom izvoza svojih proizvoda u Italiju, obratio sam se odmah carinskom predstavništvu UN-a u BiH. Naši su tom prilikom poludili i ucjenjivali mog špeditera da povučem prijavu jer su se silno uplašili. U svakom slučaju, za svaki “problem” očekuju da im se dadne pinka…
Mome prijatelju naplatise ulaz u RS 200 eura – mozda zato sto je bilo 5 ujutro.
@Jeremija
A bogte, fabriku kazes! E neka ti je sa srecom!
Jedan moj drugar, bavi se uvozom iz Kine, malo ozbiljnijih stvari, masina i tako. SVAAAKI PUT, kada roba dodje na granicu ima nekih problema. Njemu pukne film i napravi sebi dva blanko papira, jedan sa memorandumom carine BiH i pecatom i potpisom nekog carinika, za kojeg nema ni pojma da uopste i postoji a jedan sa memorandumom firme iz Kine sa kojom saradjuje. I onda mu je jednom carinik trazio dokument, znaci, gdje ga nadje. Da li su radnici koji ce raditi na tim masinama certifikovani da rade na njima? Nigdje veze, vidi se da trazi pare. A on ode do auta, otvori blanko dokument sa kineskim memorandumom i napise na srpskom da su radnici certifikovani da rade na masinama. Ode u fotokopirnicu odstampa i odnese carniku. I ovaj kad je vidio taj “dokument” nije mogao A reci. Sta hocu da kazem. Moras imati neku vezu na carini, inace ce te ubiti u pojam. Najbolje je sefa smjene:) Ako nemas nikoga, sanse da FABRIKA ostane zauvjek na carini su 98%.
ako ih platiš možeš uvesti šta hoćeš, ljudske leševe pod piletinom prodavati, ma bukvalno sve!
Nije meni sve cisto ovdje.
Kao prvo, kako nekome prodati centralu? Bez instalacije softvera i ugovora o odrzavanju? Nije to mobilni telefon, upalis i on radi
I jos nesto, centrala stara 10 godina sada ne vrijedi nista.
Da ne bude zabune ne branim carinike, jer svi znaju koliko su korumpirani. Drzava da hoce, moze da rijesi pitanje korupcije na carini, jer ovi to sve rade otvoreno. Znaci nije potrebna veza, nego je samo potrebno da znate neko ime i sve se moze rijesiti. Ali ocigledno drzava nece
Nama prošle godine stigne 15 čipova vrijednosti nekih 30USD. Kreten iz špedicije zove i traži prevod fakture.
“Ethernet kontroler za rutere”
E pošto je to za rutere onda je 10% + 1%. Inače je za el. komponente 0% carina.
Ali glupane to jeste el. komponenta. Ja je mogu ugraditi u nuklearni reaktor ako hoću pa bi sad to trebalo cariniti kao nuklearni reaktor ???