NOV SAD, Rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u Srbiji u 2011. trebalo bi da iznosi 2,7 odsto, dok bi u 2012. godini privredni rast mogao biti 3,6 odsto.
To je rezultat istraživanja Centra za strateška ekonomska istraživanja “Vojvodina CES S”, iako je zabilježen neočekivano visok rast privredne aktivnosti, zaposlenost u 2010. je opala za pet procenata.
Prema projekciji, u ovoj godini se očekuje stabilizacija i blagi rast zaposlenosti od 0,7 odsto, a naredne godine od 1,4 odsto. “Vojvodina CES S” je procjenila da će u Srbiji inflacija prosječno iznositi 8,4 odsto u ovoj i 7,1 odsto u 2012. godini.
Pretpostavke korišćene za predviđanje makroekonomske situacije u Srbiji bile su rast svjetske trgovine od 5,5 odsto u 2011. i sedam odsto u 2012. godini, kao i rast prosječnih cijena nafte.
Klaus Vejerštras iz Instituta za napredne studije u Beču, koji je bio partner u istraživanju, kaže da je bilo teško dobiti model za prognoziranje kretanja deviznog kursa dinara u naredne dvije godine, ali se može reći da će se na dugi rok dinar stabilizovati.
Prema njegovim riječima, pretpostavljena je stabilizacija kursa dinara u odnosu na evro na nivou od 105,3 dinara za evro u 2011. i 2012. godini, a očekuje se i stabilizacija kursa dinara u odnosu na američki dolar na nivou od 79,3 dinara za dolar.
Daniela Grozea-Holmenštajn sa bečkog Instituta za napredne studije rekla je da je u pogledu smanjenja BDP-a Srbija ostvarila malo bolje rezultate u kriznoj 2009. godini od mnogih istočnoevropskih zemalja.
Prema njenim riječima, Srbija će u ovoj godini imati rast BDP-a sličan većini novih članica Evropske unije, dok će zemlje koje imaju jake ekonomske odnose sa Njemačkom, poput Slovačke, imati veću stopu rasta od Srbije.
“Stopa nezaposlenosti u Srbiji od 20 odsto je visoka u odnosu na zemlje okruženja i EU i tu su neophodne dodatne politike na tržištu rada i sprečavanju odliva stručne radne snage koja je u zemljama EU u stalnom deficitu”, rekla je Grozea.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Subotici Kosta Josifidis rekao je da najveći problem za Srbiju predstavlja visoka stopa nezaposlenosti koju će biti teško promijeniti na dugi rok, ali i činjenica da procjenjeni rast BDP-a nije na zadovoljavajućem nivou. Beta