SARAJEVO, Mada zainteresovanih za nekretnine firmi u stečaju vjerovatno neće biti ni ove godine, stečajni upravnici i odbori povjerilaca preduzeća u FBiH ne planiraju privremeno obustaviti trošenje novca na objavu oglasa za prodaju niti se odreći svojih plata.
Igor Gavran, ekonomski analitičar u Spoljnotrgovinskoj komori BiH, istakao je da će se ponoviti prethodne dvije godine kada nije bilo kupaca nekretnina, te da se jedino mogu desiti rijetki izuzeci i to ako su nekretnina i njena lokacija pogodne za trgovačku djelatnost.
Dodao je da bi stoga bilo bolje napraviti pauzu u stečajnom postupku i reducirati troškove, napomenuvši da jedan oglas košta oko 1.000 KM.
“Generalno bi bilo veoma dobro i vremenski i novčano uvesti ograničenja, da stečaj ne traje beskonačno i da se beskonačno ne plaćaju upravnici i odbori povjerilaca. Trebalo bi raditi analizu učinka stečajnog upravnika pa ga promijeniti ako ništa ne uspije uraditi u određenom periodu”, rekao je Gavran.
Naglasio je da se u oglasu o prodaji imovine kaže da će, ako prodaja ne uspije, idući put biti druga cijena pa se zato niko od kupaca ne javi.
“Takav primjer je bio u ‘Sarabonu’. Takav vid oglasa je bacanje para”, kazao je Gavran.
Zijad Fazlagić, stečajni upravnik sarajevskog “Alhosa” i član Udruženja stečajnih upravnika u BiH, tvrdi da su troškovi oglasa i plata najmanji, da nisu stečaji upravnici krivi što ne idu prodaje, te da nije rješenje da se zaustavi stečaj do boljih vremena.
“Rješenje je da se skrati stečajni postupak, a to se može kada bi sudovi brže rješavali sporove u vezi s imovinom. Ne postoji preduzeće u stečaju koje nema parnice”, rekao je Fazlagić i dodao da je većina firmi u stečaju otišla u likvidaciju, što znači prodaju imovine.
Senada Jahijaefendić, predstavnica bivših radnika firme “Borac” Zenica, koja je u stečaju od 2008. godine, ističe da je posao stečajnog upravnika sveden samo da objavljuje oglase i namiruje svoje plate od prodaje imovine, što su omogućili država i zakon.
“Kod nas su prodate samo mašine, roba. Taj novac je otišao na plate upravnice i Odbora. Nisu bili u stanju bar namiriti nekoliko radnica koje su dokupile sebi staž. Naš stečaj treba da bude obustavljen. Radnik od njega nije imao ništa”, naglasila je Jahijaefendićeva.
Kako su ranije rekli u Udruženju stečajnih upravnika u BiH, mjesečna plata stečajnog upravika je od jedne do dvije prosječne plate u FBiH, dok naknade članovima odbora povjerilaca, kojih mora biti najmanje tri, određuje skupština povjerilaca u zavisnosti od složenosti poslova.
Ako se uzme u obzir njihov podatak da u FBiH ima oko 300 stečajeva, a da je prosječna plata oko 800 KM, onda samo stečajni upravnici mjesečno treba da primaju najmanje 240.000 KM. Iako zadnje dvije godine nije bilo prodaje nekretnina, stečajni upravnici su uspijevali prodavati pokretnu imovinu, odnosno mašine, robu, vozila. Tako je, na primjer, prodata pokretna imovina sarajevskog “Sarabona” za oko 700.000 KM od čega su namireni troškovi stečajnog postupka.
• 300 aktivnih stečajeva u Federaciji BiH
• 800 KM najmanja plata stečajnog upravnika
• 240.000 KM mjesečno za stečajne upravnike
Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.