PEKING, Kineske banke i druga velika državna preduzeća moraće da predaju vladi dio zarade veći nego do sada, zvanično je saopšteno.
Promjena je dio reforme čiji je cilj da se povećanjem potrošnje stanovništva smanji zavisnost zemlje od izvoza i ulaganja.
Privilegovani status državnih kompanija, koje sada u državnu kasu uplaćuju 10 do 15 procenata svog profita, uzrok je pritužbi u javnosti da one i njihovi dobro plaćeni rukovodioci ne dijele dobit koju zahvataju iz kineskog buma.
“Budući pravac je povećanje plaćanja državi,” rekao je predstavnik komisije za nadgled državne imovine Šao Ning novinarima u Pekingu. Nije iznio brojke ali je rekao da će “idealni udio” biti jednak procentu profita koji privatne kineske firme isplaćju svojum akcionarima.
Vodeće državne kompanije su imale korist od dotacija i drugih povlastica države koja se trudila da stvori “nacionalne šampione” u bankarstvu, produkciji čelika i drugim djelatnostima.
Međutim, posljednji petogodišnji plan vladajuće Komunističke partije poziva na jačanje domaće potrošnje i uslužnog sektora što zahtjeva preusmjeravanje novca iz državnih preduzeća ka stanovništvu i preduzimačima.
Dozvoljavanje kompanijama da zadrže gro profita Šao brani tvrdnjom da je novac trošen na neophode nabavke. “Nemoguće je za ljude unutar preduzeća da profit podijele među sobom,” rekao je on. Beta
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.