BEOGRAD, Ekonomski savjetnik premijera Srbije Jurij Bajec izjavio je danas da bi prekoračenje dogovorenog budžetskog deficita od 4,1 odsto bruto domaćeg proizvoda, usljed zahtjeva sindikata za povećanjem zarada, poremetilo ne samo dogovore Srbije sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), već bi dovelo do nove nestabilnosti u zemlji.
“S druge strane, Srbija bi se pokazala kao zemlja koja nije dovoljno kredibilna za strane investitore”, upozorio je Bajec.
MMF je upozorio da se u javnom sektoru ne mogu povećavati zarade onako kako to zahtjevaju sindikati, jer bi to ugrozilo fiskalnu ravnotežu i stabilnost cijena u Srbiji.
Zbog toga je veoma bitno da sedma, završna, revizija tekućeg stend baj aranžmana bude uspješno završena, odnosno, da se dobije pozitivna ocijena koja se očekuje krajem marta na sjednici Borda direktora MMF-a u Vašingtonu.
Bajec je ocijenio da je saradnja s MMF bila uspješna i obostrana, jer su i sugestije koje je davala srpska strana bile prihvaćene, tako da je do sada svih šest revizija bilo uspješno.
Ugledni ekonomski ekspert podsjetio je da je Srbija donijela Zakon o budžetu za 2011. godinu u kojoj je tačno predviđeno, šta i koliko se može povećavati, kada je riječ o platama zaposlenima u javnom sektoru i kada je riječ o penzijama.
S druge strane, to znači da Srbija mora da ispuni neke ciljeve koji su određeni pravilima u novom Zakonu o budžetskom sistemu, a to konkretno znači da u javnim rashodima ne može da se potroši više od 4,1 odsto BDP-a ili oko 1,3 milijardi evra više nego što su prihodi državne kase u ovoj godini i to je dio koji država mora da obezbjedi iz različitih izvora, naveo je ekonomski savjetnik premijera.
Bajec se saglasio da je u protekle dvije godine MMF izlazio i sa teškim zahtjevima za Srbiju, kao što je bilo pitanje zamrzavanja plata i penzija, ali je to bio zahtjev koji je naša zemlja morala da sprovede, da bi sačuvala svoju unutrašnju makroekonomsku stabilnost.
Zbog toga su velike žrtve podnijeli mnogi građani Srbije, prije svega penzioneri i zaposleni u javnom sektoru, ali i zaposleni u privatnom sektoru, gdje je izgubljeno mnogo radnih mjesta i gdje su plate bile male i neredovno isplaćivane, kazao je Bajec.
Ocjenjujući da se u ovoj godini očekuje privredni oporavak, koji treba da bude siguran, Bajec je ukazao da treba da sklopimo novi aranžman s MMF, kako se ne bi prekoračio dogovoreni iznos javne potrošnje i kako bi taj oporavak bio izvjesniji.
Bajec smatra da bi Srbija s MMF-om trebala da nastavi saradnju, po isteku tekućeg dvogodišnjeg aranžmana u aprilu ove godine, bez dodatnog zaduživanja.
“To predstavlja i za domaće i za strane investitore jedan dosta važan signal, da zemlja sprovodi ono što je dogovoreno u oblasti monetarne i fiskalne politike”, naglasio je Bajec, napominjući da će i investitori onda biti manje zahtjevni, kada postavljaju uslove u vezi očekivanog ostvarenja profita u Srbiji.
Ujedno, za državu to znači da će kamate za zaduživanje na inostranim tržištima biti niže, što važi i za domaću privredu, zaključio je Bajec. Tanjug