NJU DELHI, Indijski ministar finansija Pranam Mukherjee suočio se danas pri predstavljanju prijedloga budžeta za novu fiskalnu godinu s teškom zadaćom uravnoteženja nastojanja da obuzda inflaciju s onima čiji je cilj podupiranje snažnog privrednog rasta i kresanje budžetskog manjka.
Privreda Indije porasla je u posljednjem tromjesečju 2010. za 8,2 odsto u odnosu na isti period prethodne godine zahvaljujući snažnom rastu poljoprivrednog i sektora finansijskih usluga, pokazali su u ponedjeljak objavljeni službeni podaci. Time je rast BDP-a bio sporiji nego u prethodnom tromjesečju kada su aktivnosti porasle na godišnjem nivou za 8,9 odsto, izvijestio je centralni statistički ured. Vlada je za sljedeću fiskalnu godinu koja počinje 1. aprila prognozirala stopu rasta od oko 9,0 odsto, što znači da se privreda vraća tempu rasta iz predkriznog perioda.
U vladi se nadaju da će zahvaljujući snažnim prihodima od poreza, podstaknutim snažnim privrednim rastom, uspjeti srezati budžetski manjak u tekućoj fiskalnoj godini na 5,1 odsto BDP-a, te na 4,6 odsto u fiskalnoj godini 2011/2012. Veliki je problem i inflacija koja je na godišnjem nivou premašila 8,0 odsto, podsticana ponajprije poskupljenjem hrane. Stoga je ministar finansija Mukherjee najavio prijedlog zakona o sigurnosti snabdijevanja hranom, koji bi milionima siromašnih garantovao jeftine žitarice, u sklopu povećane socijalne potrošnje u prijedlogu budžeta za iduću godinu.
Ministar je tako najavio povećanje socijalne potrošnje za 17 odsto u fiskalnoj godini 2011/2012., uključujući rashode za zdravstvenu zaštitu koji će se povećati za 20 odsto od 1. aprila. Prilikom predstavljanja budžeta najavljena je i djelimična privatizacija državnih firmi, kojom bi se prikupilo 400 milijardi rupija (devet milijardi dolara). Pritom će vlada zadržati kontroni, 51-procentni paket u svim državnim kompanijama čije će akcije ponuditi na prodaju. Lani je ponuda akcija vodećih industrijskih grupa privukla veliku potražnju, pa je tako prodajom 10-procentnog udjela u Coal Indiji vlada prikupila 3,4 milijarde dolara. Hina